|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SPECTACOLUL ŞCOLII DE ARTE CLUJ LA „TÂRGUL DE CRĂCIUN” DIN PIAŢA UNIRII

Spectacolul Şcolii de Arte Cluj la „Târgul de Crăciun” din Piaţa Unirii – 12 decembrie 2018

Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca a susţinut miercuri, 12 decembrie seara, un reuşit recital de muzică uşoară şi colinde, evenimentul desfăşurându-se la tradiţionalul Târg de Crăciun, organizat în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca. Programul Şcolii de Arte s-a desfăşurat în faţa a câteva sute de spectatori, fiind  deschis de cel al cursanţilor clasei de canto muzică uşoară ai şcolii, coordonaţi de experţii Cristina Nagy şi Petrovici Tunde. Iată piesele şi interpreţii care au încântat şi de această dată publicul clujean: Alexandra Timiş & Alexandra Oltean – Milioane (Nicola), Teodora Rusu&Lucia Hoffmeister&Ştefan Suciu – În albul iernii (LaLa Band), Bianca Botezatu  Last Christmas (Wham), Andrada Savu Costea – Have yourself a merry little Christmas, Isabelle Bardan & Maria Copaciu – De Craciun (Elena Gheorghe), Teodora Rusu&Claudia Timoce&Andrada Hoffmeister&Ştefan Suciu – Christmas Canon rock (Trans-Siberian Orchestra), Gheorghe Nichiti – De Craciun (Horia Brenciu), Marthy Szekely – All alone on Christmas (Darlene Love), Mihai Ursu – Shake up (Train), Lavinia Adam – Fluturi de zăpadă (Nicola), Ana Maria Blaga – All I want for Christmas (Mariah Carey). A acompaniat formaţia de muzică uşoară “Recovered”, condusă de expert Rareş Suciu şi alcătuită din Andrei Petran (baterie), Albert Freeman (chitară bass), Larisa Dodea (chitară clasică), Gergely Tamas (clape).

În continuare a urmat spectacolul de colinde al cursanţilor claselor de canto muzică populară ale Şcolii de Arte Cluj, coordonate de experţii Ana Strîmturean, Ioana Petran şi Caludiu Ciotleuş. Aceştia, în număr de aproximativ cincizeci de persoane, au adus mai devreme clujenilor sărbătorile de iarnă prin colindele “Măruţ, mărgăritar”, “Îmbucură-te, om bun”, “Trei crai de la Răsărit”, “La portiţa raiului”, în încheiere cântând împreună cu asistenţa “Ce vedere minunată”. Pe lângă colindele străvechi, interpretate cu talent şi energie, cursanţii Şcolii de Arte Cluj au bucurat publicul prin policromia costumelor populare, pe care le-au purtat, vechi şi originale – subliniind astfel aerul sărbătoresc şi feeric al Târgului de Crăciun organizat în centrul municipiului Cluj-Napoca.