|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SEARĂ DE IARNĂ, EDIȚIA A VII-A – “COLINDA-N SUFLETUL NOSTRU”

“Colinda-n sufletul nostru” – spectacol artistic la Şcoala de Arte Cluj, în cadrul proiectului SEARĂ DE IARNĂ,  ediţia  a VII-a.

Sala “Şantier” a Şcolii de Arte Cluj a fost arhiplină joi, 13 decembrie 2018, la Spectacolul “Colinda-n sufletul nostru”, eveniment care conţine un program muzical şi coregrafic, fiind totodată inclus în proiectul “Seară de iarnă”. În debutul programului, prezentat de actorul Petre Băcioiu, a avut loc un moment emoţionant şi mult aşteptat: prezentarea noului pian de concert al Şcolii de Arte Cluj, în prezenţa d-lui Vákár István, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, instituţie din fondurile căreia a fost procurat mult râvnitul pian. ”Mă bucur foarte mult pentru că am reuşit să facem această achiziţie, atât de importantă pentru Şcoala de Arte, pentru că pianul performant – împreună cu noul microbuz recent cumpărat – va creşte calitatea activităţii şcolii” a mărturisit vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj. A urmat un microrecital de muzică clasică, la noul  instrument, oferit de experţii claselor de pian ai şcolii, Olga Bordas şi Elisei Mureşan după care au evoluat următorii cursanţi ai clasei de canto clasic, a d-nei expert Silvia Codrescu: Luissa Maino & Andrei Bangău & Filip Boancă – Legănelul lui Iisus, Horaţiu Coman – White Christmas, Andrei Bangău – O Holy Night (Adolphe Adam), Filip Boancă – Silent Night, Luissa Maino & Andrei Bangău & Filip Boancă – We Wish You a Merry Christmas. În continuarea momentului de muzică clasică au evoluat, apoi următorii cursanţi ai clasei de pian coordonată de expert Elisei Mureșan: Camelia Hogaş – Comptine D’un Autre été – L’après midi (Yann Tiersen), Denisa Pop – Comptine D’un Autreété – La Valse d’Amélie (Yann Tiersen). Momentul a fost încheiat, frumos, de cursanţii claselor de vioară  şi pian, ale experţilor Diana Crețu şi Olga Bordas: Constantin Eunice (vioară) & Constantin Lois (pian) – Ave Maria (Charles Gounod) şi de Alexandra Pătcaș – Christmas Song (Edvard Grieg) – de la clasa expert chitară clasică  Moldovan Ándras Béla.

Următorul punct din spectacol a aparţinut teatrului şi cursanţilor actorului Petre Băcioiu, cu două monologuri şi o piesă muzicală, intrepretate de Diana Șerban – Școala femeilor (Molière) şi Oana Boțoc – Gaițele (Alexandru Kiriţescu), respectiv Petra Purja & Adrian Mureşan. Jazz-ul a fost şi el onorat prin cursanţii clasei expert Onișor Rodilă şi Formația „SPA JAZZ BAND“, coordonată de acelaşi Onișor Rodilă – cu Septimiu Moldovan (saxofon), Felician Rusu (percuție) şi Dan Ciortea (chitară bass). Au sunat, minunat, piese renumite din repertoriul internaţional, precum: Santa Claus Is Comin’ to TownRudolphRockin’ Around the Christmas Tree.

Curând, a venit şi momentul muzicii ușoare, în interpretarea, extrem de reuşită, a cursanţilor claselor experţilor Petrovici Tünde şi Cristina Nagy:  Alexandra Timiș & Alexandra Oltean – Milioane (Nicola), Teodora Rusu & Andrada Hoffmeister & Ștefan Suciu – În albul iernii (LaLa Band), Bianca Botezatu  – Last Christmas (Wham!), Isabelle Bărdan & Maria Copaciu – De Crăciun (Elena Gheorghe), Andrada Savu Costea –  Have Yourself A Merry Little Christmas, Szekely Marthy  – All Alone on Christmas (Darlene Love). A acompaniat Formaţia „RECOVERED“, condusă de instructor Rareş Suciu, avându-i în componenţă pe Rareș Suciu (chitară electrică solo și voce), Andrei Petrean (baterie), Albert Freeman (chitară bass), Larisa Dodea (chitară electrică), Gergely Tamas (clape). Însă, înainte de mult aşteptatul program folcloric a avut loc un moment muzical inedit: Lavinia Adam şi Rareş Suciu au interpretat vocal, piesa Noapte de vis  (Silent Night) acompaniaţi de un grup de saxofonişti ai clasei de instrumente de suflat, coordonată de expert Petrică Pleşca şi alcătuit din Violeta Dărăban, Rareș Nimat, Răzvan Pop, Cristian Pui, Vlăduț Ilea, Ionuț Hulujan.

În continuare, muzica populară – instrumentală, vocală şi coregrafică – a intrat în elementul său, printr-o policromie uimitoare a costumelor populare, vechi şi originale, dar şi a valorii interpretării colindelor tradiţionale, aparţinând cursanţilor claselor de canto muzică populară ale şcolii, coordonate de experții Claudiu Ciotleuș, Ana Strîmturean şi Ioana Petran. “Deschide gazdă uşa”, “De trei luni de când venim”, “Măruţ, mărgăritar”, “În cetatea-mpărătească”, “Astă sară-i sară mare”, “Sculaţi, sculaţi voi, fugari”, “Şi ne lasă gazdă-n casă”, “Pe dunguţa ceriului”, “Îi sara Crăciunului”, “Bucurie mare-n lume”, “La porţile raiului”, “Tăt umblând la colindat”, “Viflaim, cetate sfântă”, “Tri crai de la Răsărit”, “La cel tău cu săsău`”, „Îmbucură-te, om bun, că-i ajun de Crăciun”! sunt colindele care au răscolit sufletele spectatorilor, cei care au aplaudat în picioare evoluţia cursanţilor claselor de canto muzică populară. Iar splendidul program al Şcolii de Arte Cluj s-a încheiat, după mai bine de trei ore, cu un Obicei de iarnă prezentat de cursanții claselor de joc popular (instructor coregraf Cluj-Napoca și Florești, Viorel Dragomir) întregul program folcloric fiind acompaniat de Taraful „VATRĂ DE DOR“ , coordonat de Mihai Moroșan. Iată şi componenţii tarafului, al cărui profesionalism creşte de la o zi la alta:  Mihai Moroșan (țambal), Ionică Răzăilă (acordeon), Ruben Bolea (contrabas), Vasile Chiorean (taragot). Nu putem încheia această succintă cronică fără a sublinia şi contribuţia d-nei expert Monica Korent, cea care a asigurat decorul spectacolului şi a d-lui profesor Mihai Ghircoiaş, regizorul evenimentului. Practic, aceasta a fost şi ultima manifestare artistică din 2018 –  anul cel mai bogat în realizări din istoria de până acum a Şcolii de Arte Cluj, deoarece, pe parcursul său instituţia a intrat, definitiv, în rândul instituţiilor-etalon ale judeţului şi ţării.