|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

“ÎNTÂLNIRILE DE LA CLUJ” – 20 NOIEMBRIE 2014

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, în colaborare cu Consiliul Judeţean Satu Mare, Şcoala de Arte Satu Mare, Consiliul Judeţean Maramureş, Şcoala de Arte „Liviu Borlan” Baia Mare, Primăria Municipiului Sighetu Marmaţiei, Centrul Cultural Sighetu Marmaţiei, Şcoala de Arte „Gheorghe Chivu” Sighetu Marmaţiei, vă invită în data de 20 noiembrie 2014, ora 17, la sediul Şcolii de Arte Cluj de pe strada Fabricii de Zahăr, nr. 51, sala „Şantier”, la o seară de tradiţii, realizată într-un format cultural – educational din cadrul proiectelor “Joia Artelor” – ediţia a VI-a şi “Întâlnirile de la Cluj” – ediţia a XI-a.

În program veţi putea urmări joc şi cântec din zonele Oaş, Codru, Maramureş, Chioar, Lăpuş, Câmpia Transilvaniei şi Ţara Moţilor.

Totodată în faţa sălii “Şantier” veţi putea admira expoziţia de artă populară şi pictură a Taberei de vară de la Sighetu Marmaţiei realizată în luna august 2014.

Spre finalul spectacolului, Ansamblul folcloric “Popular” al Şcolii de Arte Cluj îşi va prezenta noile costume populare, realizate de către meşterul popular Elvira Gavriş din Bedeciu, munţii Apuseni.

Vă aşteptăm, aşadar, să urmăriţi evoluţia cursanţilor celor patru şcoli de arte, într-un dialog artistic şi cultural de cea mai bună calitate.