|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIŢIA DE ARTE PLASTICE “ASEMĂNĂRI APARENTE” LA CÂMPIA TURZII

Asociaţia Artiştilor Plastici Câmpia Turzii în colaborare cu Şcolile de Arte din Satu Mare şi Cluj-Napoca vă invită în data de 21 noiembrie 2014, începând cu ora 17, la vernisajul expoziţiei de artă plastică „Asemănări aparente”, la Palatul Cultural „Ionel Floaşiu” – sala Mică din Câmpia Turzii.

Colaborarea dintre cei trei operatori culturali – Asociaţia Artiştilor Plastici Câmpia Turzii, Şcoala de Arte Satu Mare şi Şcoala de Arte Cluj a debutat în 19 martie la Satu Mare, în Galeria de artă a Şcolii de Arte, prin vernisarea expoziţiei „Perspective şi certitudini”, un dialog artistic între cursanţii Şcolilor de Arte Cluj şi Satu Mare – ca artişti cu perspective, şi membrii Asociaţiei din Câmpia Turzii – ca artişti cu dovedite calităţi artistice.

Acelaşi format expoziţional a putut fi admirat şi la Cluj, în data de 30 iunie 2014 la Galeria „Arte” de pe strada Vasile Alecsandri.

De această dată dialogul artistic continuă la Câmpia Turzii prin enunţarea unor „Asemănări aparente”, paradoxuri care fac posibilă creaţia şi admirarea ei.

De această dată expun următorii artişti:

–   Asociaţia Artiştilor Plastici Câmpia Turzii: Albu Florentina, Caluser Vasilica-Marina, Cioca Felicia, Cioca Tudor-Călin, Colcer Ioana, Coroian Ana, Crişan Mihaela, Crişan Natalia, Feneşan Cristina, Lupan Rodica, Miclăuş Radu, Nagy Alida, Nagy Ana Maria, Pavaloaia Emma, Pavaloaia Romeo, Pop Iuliana-Dana, Rusu Georgeta, Sasaran Maria, Sebeni Mihaela, Uram Ovidiu, Vonas Paula

–    Şcoala de Arte Cluj: Bărbos Mihaela, Mircea Bumbu, Delia Flueraş, Ruxandra Flueraş, Ilyes Rozalia, Diana Mihaela Miclea, Doina Pogăcean, Paulina Pop, Teodora Gavriluţ

–    Şcoala de Arte Satu Mare: Diana Blidar, Vasile Bordaş, Cristina Fiat, Geanina Bereş, Leiher Leona

Cu acest prilej Şcoala de Arte Cluj va susţine şi un moment artistic în care îşi vor da concursul elevii de la secţiile pian şi chitară clasică din Cluj-Napoca.

Vă aşteptăm la Palatul Cultural „Ionel Floaşiu” vineri, 21 noiembrie 2014, de la ora 17 pentru o întâlnire cultural-artistică de calitate.