|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIȚIE DE ARTĂ POPULARĂ ȘI ICOANE “PODOABE MARAMUREȘENE” A ȘCOLII DE ARTĂ “GHEORGHE CHIVU” SIGHETU MARMAȚIEI, LA GALERIA “ARTE”

La Galeria „Arte”, pe 5 februarie 2020, vernisajul expoziţiei de artă populară şi icoane „Podoabe maramureşene”

Galeria „Arte” a Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, de pe str. Vasile Alecsandri nr. 1, găzduieşte Expoziţia de artă populară şi icoane „Podoabe maramureşene”, aparţinând elevilor Şcolii de Artă „Gheorghe Chivu” din Sighetu Marmaţiei, clasele de iconografie şi de artă populară, coordonate de prof. Irina Szemkovics  şi prof. Pălăguţa Bârlea.  Vernisajul expoziţiei – însoţit de momente artistice susţinute de cursanţii Şcolii de Arte Cluj – va avea loc miercuri, 5 februarie 2020, de la ora 17.00, în prezenţa reprezentanţilor conducerii celor două instituţii: dl. Vasile Corpodean – manager al Şcolii de Arte Cluj şi dl. Ioan Tivadar, şef serviciu al Şcolii de Artă „Gheorghe Chivu” Sighetu Marmaţiei. Conform datelor transmise de către expozanţi, „Școala de Artă  “Gheorghe Chivu”  din Sighetu Marmației,  prin  clasele de  artă  populară  ale  profesoarelor  Pălăguța  Bârlea și Irina  Szemkovics, organizează  periodic  expoziții  cu lucrări  ale  elevilor. Pentru expoziția de la Cluj-Napoca, organizată  de Şcoala de Artă „Tudor  Jarda” vom expune 15 icoane pe sticlă, realizate de elevii clasei de iconografie (prof. Irina Szemkovics) și o gamă mai largă de piese, în special podoabe ale costumului popular din Maramureșul Voievodal,  zona etnografică pe care o reprezintă cu cea mai mare legitimitate Școala de Artă  „Gheorghe Chivu”. Astfel  expoziția  cuprinde: zgărdane  de  diferite  tipuri cu motive  și  culori tradiționale,  trăistuțe  de  diferite  mărimi, „clopuri feciorești  îmbrăcate”,   păpuși îmbrăcate în costume de Maramureș, ștergare ca podoabe de  îmbrăcat casa, respectiv   icoanele, etc. (prof. Pălăguța Bârlea)”. Iar referitor la gestul clujenilor, de a organiza această expoziţie într-o galerie de artă aflată în plin centrul Clujului, dl. Ioan Tivadar ne-a mărturisit, încântat: “Primul om  de mare omenie pe care l-am întâlnit, în rândul managerilor şcolilor de arte din ţară a fost dl. Vasile Corpodean, iar gândul cu care venim aici este unul al mândriei şi mulţumirii că ne invitaţi să ne cunoaşteţi voi, clujenii – pe noi, dacii liberi din Maramureşul  Voievodal. Ne prezentăm cu tot ce avem mai frumos:  podoabele de la costumele noastre şi din casele noastre, cea mai de preţ fiind icoana maramureşeană”.