|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

„SEARA ARTELOR”, EDIŢIA A VIII-A ŞI „RETROSPECTIVA ARTE 65” – DOUĂ EXPOZIŢII-EVENIMENT ALE ŞCOLII DE ARTE CLUJ!

Cu ocazia aniversării a 65 de ani de existență a Școlii de Arte Cluj, prestigioasa instituţie de educație şi cultură, subordonată Consiliului Judeţean Cluj, pregăteşte săptămâna viitoare două expoziţii de artă plastică extrem de cuprinzătoare: “Seara Artelor” – ediţia a VIII-a, a compartimentului de Arte Vizuale  Cluj-Napoca, Turda şi Câmpia Turzii şi “Retrospectiva Arte 65”, care va însuma creaţii ale absolvenţilor Școlii de Arte Cluj din perioada 1954-2019!

Prima manifestare, “Seara Artelor” va avea vernisajul luni, 3 februarie 2020, ora 17.00, la Muzeul de Artă Cluj-Napoca  – manager Lucian Nastasă-Kovacs – şi-l va avea ca amfitrion pe cunoscutul profesor universitar şi pictor Viorel Nimigeanu. Expoziţia, care va fi deschisă până pe 9 februarie 2020, va fi găzduită de  Sala “Tonitza” a Muzeului şi va conţine lucrări de pictură, grafică, design vestimentar, decoraţiuni interioare, ceramică, tehnici în pictură, artă fotografică şi artă decorativă, ale cursanţilor şcolii, coordonaţi de experţii Victor Apostu, Monica Artemiza Korent, Mihai Muscar, Felix Peter, Blanca Pop şi Felicia Răcean. Totodată, vernisajul va avea momente artistice susţinute de reprezentanţi ai secţiilor muzicale ale Şcolii de Arte Cluj şi, de asemenea, cei prezenţi vor avea ocazia să admire încă o expoziţie, una aniversară, organizată cu ocazia împlinirii a 65 de ani de existenţă a Şcolii de Arte Cluj!

Al doilea eveniment, vernisajul expoziţiei “Retrospectiva Arte 65”, va avea loc joi, 6 februarie 2020, în Sala “Şantier” a Şcolii de Arte Cluj, de pe strada Fabricii de Zahăr nr. 51, începând cu ora 17.00 şi va cuprinde lucrări ale absolvenţilor secțiilor de ceramică, sculptură, decorațiuni interioare, design vestimentar, foto, grafică, pictură, care au absolvit Școala Populară de Arte “Tudor Jarda” din Cluj-Napoca, de-a lungul celor 65 de ani de existență. Evenimentul, ca şi cel precedent, va fi însoţit de un spectacol artistic susţinut de cursanţii instituţiei. Aceasta este prima ocazie când Şcoala de Arte Cluj-Napoca îşi deschide porţile foştilor cursanţi ai secţiilor de Arte Vizuale, pentru a-şi expune creaţiile şi a se reîntoarce cu drag la Şcoala de Arte, indiferent de anul în care au absolvit-o. Potrivit d-lui Vasile Corpodean, managerul instituţiei, acest proiect este realizat în premieră, deoarece, după 65 de ani de existenţă, şcoala are în sfârșit la dispoziţie spaţii suficiente şi bine dotate pentru a organiza o retrospectivă artistică de asemenea amploare ”.

La ambele evenimente ale Școlii de Arte Cluj intrarea este liberă!