|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SPECTACOL DE ZIUA UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE, LA GRUPAREA DE JANDARMI MOBILĂ ,,ȘTEFAN CICIO-POP” CLUJ-NAPOCA

Spectacol al Şcolii de Arte Cluj, de Ziua Principatelor Române, la Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj !

Vineri, 23 ianuarie, Sala Multifuncţională a Grupării de Jandarmi Mobilă „Ştefan Cicio Pop” Cluj-Napoca, a găzduit un regal de muzică şi jocuri populare, susţinut de experţi şi cursanţi ai Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” din Cluj-Napoca, prilejuit de sărbătorirea „Micii Uniri” de la 24 Ianuarie 1859. Evenimentul a fost salutat, în deschidere, de comandantul unităţii, col. Sebastian-Florin Cliţan, care a mulţumit reprezentanţilor Şcolii de Arte Cluj pentru alegerea de a omagia acest important  eveniment istoric alături de jandarmii clujeni. La spectacolul artistic – prezentat de profesorul Mihai Ghircoiaş  – au participat cursanţii claselor de Canto muzică populară, Instrumente de suflat şi Joc popular ai Şcolii de Arte Cluj, după cum urmează: Alin Bucea, Stan Andreea, Bucur Ioana, Mariş Alexandra, Popa Octavian, Popa Ioana Alexandra, Roman Sebastian, Varian Ovidiu, Feier Ioana Mădălina, Coroiu Daniela Monica, Bonda Rareş Dan, Sabou Mădălina Anamaria – clasele de Canto popular, coordonate de experţii Ana Strîmturean, Ioana Candrea şi Doru Sechei; Buzgariu Călin, Domokoş Mihail-Eduard, Frâncu Răzvan Adrian, Hulujan Ionuţ Bogdan, Ilea Vlad Ionuţ, Mateş Denis Mario, Măsălar Ioan, Neag Luca Şerban, Nimăt Rareş Ionuţ, Paşcalău Andrei Viorel, Pop Boncea Nicolae Teofil, Pop Bogdan Ionuţ, Pop Răzvan Florin, Stan Bogdan Dorin, Stancalău Raul, Tomoş Darius Cătălin – clasa Instrumente de suflat, coordonată de expert Petrică Pleşca (cu suite din Moldova şi Sibiu),Lorincz Mihai Ilie, Popa Raul Dorin, Todor Alexandru Eugen, Oltean Darius, Cenan Mircea Doru, Ciceu Alexandru Ştefan, Tehei Ioana, Tehei Andreea Teodora, Manache Andreea Ofelia, Mureşan Iulia, Ilea Corina Alexandra, Czudik Lavinia – clasa Joc popular, coordonată de instructorul coregraf Viorel Dragomir, cu dansuri populare din zona Dealurilor Clujului.  Practic, pe toată durata acestui consistent spectacol, care a durat mai bine de o oră, protagoniştii s-au întrecut  în abordarea unor perle din tezaurul  folcloric naţional şi transilvănean, acompaniaţi cu brio de Taraful „Vatră de Dor” al  Şcolii de Arte Cluj, alcătuit din: Dan Florina – coordonator, vioară, Moldovan Florin – acordeon, Bolea Ruben Florin – contrabas, Bojan Vasilian – braci, Răzvan Frâncu – saxofon.

Iată, după atâtea ieşiri în ţară din ultima perioadă, această nouă apariţie în public a experţilor şi cursanţilor Şcolii de Arte Cluj dovedeşte că măiestria tinerilor artişti ai instituţiei de educaţie şi cultură este tot mai solicitată – semn că munca susţinută a dascălilor de aici, dublată de talentul cursanţilor, dă roade în continuare!