|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

CREATIVITATE-EXPERIMENT, EXPOZIŢIE DE PICTURĂ

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj-Napoca vă invită luni, 06 februarie 2012, începând cu ora 17, în spaţiul Galeriei “Arte”, str. Vasile Alecsandri nr. 1 Cluj-Napoca, la vernisajul expoziţiei de pictură “Creativitate – Experiment”. Expoziţia este realizată cu lucrările cursantei Diana Luana Popovici, secţia pictură, sub coordonarea doamnei expert Carmen Belean.

Registru cromatic al acestor lucrări vizează cu preponderenţă tema naturii statice în termeni creativi. Compoziţiile au la bază idei foarte simple care generează gânduri complicate. Factorul organizator este cel care adună într-un întreg detaliile prezentând produsul final într-o formă clară şi concisă.Fiecare lucrare este gândită ca un experiment şi tratat ca atare. Este totodată un proiect care promovează şi încurajează experimentul în toate formele sale.

“Este absolut vital să-ţi construieşti demersul artistic pe o idee clară, pe un concept coerent, dar, la fel de bine, ea trebuie să fie dublată şi de un impuls creator”, “fiecare dintre noi avem o identitate, o viziune, sau o trăire pe care o exprimăm în diferite feluri, de multe ori experimentând “ne subliniază domnişoara Popovici.