|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIŢIE DE FOTOGRAFIE

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, vă invită luni, 30 ianuarie 2012, începând cu ora 17 , în spaţiul Galerie „Carol Pop de Szathmari”, galerie situată la sediul şcolii, strada Fabricii de Zahăr nr. 51, la vernisajul expoziţiei realizată cu lucrările participante la concursul de artă fotografică „Obiceiuri ce iarnă”.

Concursul de artă fotografică „Obiceiuri de iarnă” a fost organizat de Şcoala de Arte Cluj în perioada sarbătorilor de iarna, începand cu data de 12 decembrie şi s-a finalizat în data de 16 ianuarie 2012. Fiecare participant a putut trimite un numar de maxim 5 fotografii alb-negru sau color, care să fie încadrate în tema propusă. Au participat cursanţi ai şcolilor de arte din Suceava, Alba Iulia, Piatra Neamţ, Brăila, Cluj şi de la Liceul pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca. Fiecare a surprins în fotografiile trimise clipe din perioada sărbătorilor de iarnă specifice zonelor de provenienţă, momente tradiţionale minunate, precum şi momente cotidiene cu un impact mare vizual.

În cadrul vernisajului pe lângă fotografiile expuse pe simeze vă invităm să urmăriţi o proiecţie de fotografii cu tema „Clujul-oraş în sărbătoare”, proiecţie care cuprinde lucrările organizatorului concursului de fotografie, expert Mircea Schiau, coordonatorul cursului de artă fotografică a Şcolii de Arte Cluj.

În cursul săptămânii trecute a avut loc şi jurizarea acestui concurs, juriul fiind format din: Mircea Albu , artist FIAP , presedinte Art-Image, Mircea Schiau, expert secţia Fotografie a Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Livia Petrescu – şef compartiment Arte Plastice Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, juriu care a selecţionat fotografiile care le puteţi viziona pe simeze şi a desemnat cei trei câştigători.

Vă aşteptăm cu drag !