|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

“VIS DE IARNĂ” – SPECTACOL DE DANS, MUZICĂ UŞOARĂ ŞI JAZZ, LA ŞCOALA DE ARTE

Sala “Şantier” a găzduit miercuri, 14 decembrie, spectacolul de dans, muzică uşoară şi jazz, “Vis de iarnă”, al treilea din cele patru programate în cadrul Festivalului “Seri de iarnă” ce se desfăşoară în această săptămână la Şcoala de Arte Cluj. Astfel, prin faţa bradului stilizat, montat pe fundalul scenei de către expertul Korent Monica, au evoluat cei mai reprezentativi cursanţi ai şcolii în domeniile enunţate mai sus, prezentând momente artistice de valoare – unele de-a dreptul la nivelul celor susţinute de artiştii profesionişti. Lucru deloc de mirare, ţinând cont că mulţi dintre soliştii vocali care au cântat sunt laureaţi ai unor importante competiţii naţionale din domeniul. Şi de această dată spectacolul – precum celelalte anterioare, vernisajul expoziţiei de artă plastică şi evenimentul de dans, muzică clasică, teatru şi balet  – a fost prezentat de actorul Petre Băcioiu, care, acum, în ajunul Sărbătorii Naşterii Domnului a rostit un emoţionant îndemn: “Măcar în luna aceasta, decembrie, să încercăm să nu ne mai urâm între noi, ci să ne urăm de bine şi sănătate”.

Debutul evenimentului a fost unul dansant, pe scenă evoluând Bardoczi Irina, Medeea Patricia Rus şi Maria Alina State, cursante ale secţiei de dans contemporan, coordonată de expertul Melinda Moga, iar piesa – emoţionantă – a fost cunoscuta lucrare “Je t`aime”, de Andre Rieu.  A venit apoi rândul cursanţilor clasei de improvizaţie în jazz, aparţinând expertului Onişor Rodilă: Bogdan Boancă, anul I – cu piesa “O, ce veste minunată”!, Daniel Floare, anul II, pian solo cu “Christmas Medley” şi Ana Morkos, anul IV, împreună cu SPA Jazz Band, condusă de Onişor Rodilă – cu piesele “Have Yourself a Little Merry Christmas” şi “What Are You Doing This New Year`s Eve”? În continuarea programului, a încântat din nou audienţa Medeea Patricia Rus, de la clasa expertului Melinda Moga, cu dansul “Torn” – de Nathan Lanier. Curând muzica uşoară a intrat şi ea în elementul său, debutând cu interpreţii clasei expertului Maria Marina Simionescu, în acompaniamentul formaţiei “Recovered”, condusă de Rareş Suciu: Nicoleta Negru, anul III, alături de Corina Deleanu, cu piesa “De Crăciun”, Cosmin Mocean, anul III – cu “Ho, ho, ho!”, Timeea Piper, clasa de asistenţă artistică – cu “So, This Is Christmas”, Horaţiu Haiduc, anul III, cu piesa “Rockin` Around The Christmas Tree” şi Sorin Beldean cu “E noaptea de Crăciun”.

A urmat un nou moment magic, din lumea dansului, cel al Iuliei Pop Mărginean – care poate fi caracterizată, fără pericolul de a exagera drept o excelentă dansatoare – cu treceri încântătoare, de la persuasiune la diafanitate, în jurul unui portret bărbătesc aflat pe un şevalet (creaţie a expertului clasei de pictură, Cristi Goilă) – iar singurul regret al spectatorilor a fost acela că momentul său artistic s-a încheiat prea devreme… Ultima “tranşă” de muzică uşoară de calitate a aparţinut cursanţilor expertului Petrovici Tunde, în acompaniamentul formaţiei „Recovered”: Alexandru Madussi  cu „Let it snow”, Carmen Azoiţei cu „Shake up Christmas”, Mihai Ursu cu „Noaptea de Crăciun”, Melania Tiponuţ  cu „I need you for Christmas”, Lavinia Adam cu „Fluturi de zăpadă”, Ilinca Ghircoiaş cu „It`s Not Christmas Without You”, Liana Şuteu – cu „All Alone For Christmas” şi Fazekas Kriszta cu „All I Want For Christmas”. La finalul spectacolului, întreaga clasă a expertului Petrovici Tunde a cântat, împreună cu spectatorii prezenţi în sală renumita piesă a formaţiei ABBA, „Happy New Year”!