|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SPECTACOLUL TABEREI MUZICALE DE TOAMNĂ LA CIUCEA

Spectacolul Taberei Muzicale de Toamnă a Şcolii de Arte Cluj, la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea

Spectacolul Taberei Muzicale de Toamnă a Şcolii de Arte Cluj, la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea Vineri, 15 septembrie, curtea interioară a Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea a fost transformată într-o sală de spectacole în aer liber iar numeroşi localnici au luat loc pe băncile instalate în incintă. La eveniment au fost prezenţi şi invitaţi de vază, printre ei aflându-se vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, dl. Vákár István. „Am organizat Tabăra Muzicală de Toamnă de la Săcuieu cât mai aproape de această zonă a comunei Ciucea tocmai ca să putem susţine un spectacol aici după încheierea taberei, cu piesele pregătite acolo – ca un omagiu în plus pe care-l aducem existenţei semicentenare a Muzeului Memorial”, a mărturisit, emoţionat, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii de Arte Cluj, instituţia care a oferit spectacolul de muzică uşoară, dansuri şi muzică populară. Practic, evenimentul a reprezentat cel din urmă eveniment artistic al unei zile întregi de sărbătorire a muzeului prin evocări, vernisaje şi expoziţii – desfăşurate în incinta Castelului sau în saloanele sale. Prima parte a spectacolului a fost dedicată muzicii uşoare, iar în faţa publicului au evoluat cursanţii secţiei coordonate în tabăra de la Săcuieu de către expert Petrovici Tunde şi de corepetitorul Rareş Suciu. Show-ul a fost acompaniat de formaţia „Recovered”, a Şcolii de Arte, alcătuită din Elisei Mureşan – pian, chitară bas – Rareş Suciu, chitară electrică – Larisa Bodea, tobe – Sebastian Pop. A fost o desfăşurare entuziasmantă de tinereţe şi talent, care s-a întins pe parcursul a mai bine de o oră, fiind reprezentată de cursanţi de perspectivă şi pigmentată cu piese celebre din repertoriul românesc sau internaţional. Au evoluat pe scenă următorii: Diana Bogza, Maria Suciu, Ioana Sabău, Paula Lăpuşte, Larisa Rîcean, Székely Márti, Isabelle Bârdan, Mădălina Rusu, Lavinia Adam. Ca notă specială, a impresionat din nou, prin virtuozitate, Lavinia Adam – aşa cum o face la toate apariţiile sale pe scenă – iar piesa „Până când nu te mai iubeam”, din repertoriul Mariei Tănase a răsunat de-a dreptul magic în curtea Castelului. Cea de-a doua parte a spectacolului a fost dedicată muzicii populare, fiind susţinută de cursanţii secţiilor de canto muzică populară Cluj şi Dej, într-un program pregătit în aceeaşi tabără muzicală de către coordonatorul Felix Gălan şi corepetitorul Iancu Pop. Totodată, la reuşita spectacolului au contribuit şi dansatorii Ansamblului „Vatră de Dor”, instruiţi de Viorel Dragomir şi cursanţii Cristian Florin Pui – saxofon şi Ovidiu Goia – taragot, de la clasa de instrumente de suflat a expertului Petrică Pleşca. De asemenea – acompaniaţi de Taraful „Vatră de Dor” al şcolii – şi aplaudaţi de numeroase ori la scenă deschisă au evoluat, cu cântece interpretate individual sau în grup următorii cursanţi: Ramona Vancea, Marius Bogdan, Ilaria Duprii, Cătălin Lazăr, Alexandra Costin, Vasile Milchiş, Hîngan Cristina, Raluca Codori, Darius Şumlea, Denisa Fűstȍş, Sebastian Roman, Denisa Perde, Cristina Peter, Nicuşor Butilcă, Arlesiana Agrijan. Esenţială a fost contribuţia adusă de taraful dirijat de Iancu Pop, alcătuit din Vasile Chiorean – taragot, Mihai Moroşan – acordeon, Marius Moldovan – clape. „Acesta a fost cadoul Clujului pentru Ciucea, un omagiu pentru întemeietorii Muzeului, doamna Veturia şi poetul Octavian Goga. Mai jos de noi, la intrare în Muzeu este un teatru de vară înfiinţat de doamna Veturia şi să sperăm că acesta va fi refăcut cât mai curând pentru a găzdui manifestări artistice, cum a găzduit odinioară”, a adăugat imediat după încheierea spectacolului, dl. Vasile Corpodean. „Încă o dată mulţumiri tuturor pentru minunatul program oferit de Şcoala de Arte, cea care ne suţine în toate acţiunile, atunci când îi solicităm şi vă aşteptăm şi la evenimentele noastre viitoare”, a adăugat, la rândul său d-na Ioana Lidia Ilea, managerul Muzeului Memorial „Octavian Goga”. De asemenea, dl. Vákár István – care pe tot parcursul spectacolului a transmis în direct diverse momente, pe contul personal de Facebook – a felicitat ambele instituţii ale Consiliului Judeţean Cluj: „Sunteţi buni, sunteţi frumoşi şi reprezentaţi o mândrie pentru mine. Alături de spectatorii de aici au fost şi destui spectatori care v-au urmărit în direct, pe contul meu de socializare. Iar vorbind de Şcoala de Arte acest lucru mă determină întotdeauna să simt că merită eforturile pe care le facem pentru ea, în ciuda faptului că, după ani, unele feţe dispar. Dar întotdeauna apar altele, fiindcă – vorba proverbului – apa trece şi pietrele rămân. Şi mă bucur, de asemenea, că am fost prezent în acest spaţiu mirific al Castelului „Octavian Goga” unde a fost de-a lungul deceniilor şi iubire – dar şi durere – dar până la urmă prin acest spectacol organizat de dumneavoastră s-a dovedit că arta a triumfat”. Ca şi majoritatea manifestărilor importante ale şcolii de Arte Cluj, şi acest spectacol a fost prezentat – cu competenţă şi talent – de către actorul Petre Băcioiu, actor al Teatrului Naţional din Cluj-Napoca şi expert al claselor de actorie şi retorică din cadrul şcolii.