|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

CENACLUL LITERAR- ARTISTIC „STEAUA FĂRĂ NUME” – A IV-A ÎNTÂLNIRE

Spectacolul Cenaclului „Steaua fără nume” al Şcolii de Arte Cluj la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea

Spectacolul Cenaclului „Steaua fără nume” al Şcolii de Arte Cluj la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea Într-un splendid decor de toamnă, joi 14 septembrie, la Muzeul Memorial “Octavian Goga” din Ciucea s-a redeschis stagiunea de toamnă a Cenaclului STEAUA FĂRĂ NUME al Şcolii de Arte “Tudor Jarda” Cluj-Napoca, cu un inedit program de muzică şi poezie. Menţionăm că evenimentul a figurat în cadrul festivităţilor dedicate împlinirii a 50 de ani de existenţă a muzeului, împreună cu alte câteva acţiuni de mare rezonanţă pentru instituţie. Referitor la spectacolul cenaclului, acesta a debutat cu un moment poetic dedicat toamnei, oferit de coordonatorul cenaclului, poetul şi publicistul Sorin Grecu. În continuare, oaspeţii Muzeului s-au delectat cu microrecitalul de muzică folk al Ioanei Sabău, cursantă de talent şi perspectivă a clasei de canto muzică uşoară a Şcolii de Arte Cluj, acompaniată de corepetitorul Rareş Suciu. Astfel, piesele “Vremea” – versuri Ion Pillat, muzica Iulia Guşatu, “Elegia Atlanta” – versuri de Adrian Păunescu, muzica de Magda Puskas şi arhicunoscuta piesă “Pământul deocamdată” a lui Adrian Păunescu au răsunat plăcut în ambianţa castelului. A urmat un “cuvânt înainte” al lui Ionel Federiga, citit din cartea sa, “Rime din marginea toamnei” dar şi două poezii. Întregind în mod armonios portretul unui poet şi tototdată pictor plin de nerv şi expresivitate, cu numeroase expoziţii la activ. Un moment liric de efect, la pian – cu partea I din “Sonata lunii” de L.W. Beethoven – a susţinut în continuare expertul clasei de pian şi orgă electronic, Elisei Mureşan, cel care a acompaniat-o, ceva mai târziu şi pe d-na Petrovici Tunde, expertul clasei de canto muzică uşoară când aceasta a interpretat piesele “Linişte” – pe muzica compozitorului Nicolae Bretan, versurile poetului Victor Eftimiu şi “Vaga luna” de Bellini. A venit apoi rândul poetului şi editorului Gabriel Cojocaru cu câteva poeme recitate în forţă, din volumul în curs de apariţie, “Schimbarea de sânge”, după care Camelia Hodiş, profesoară de muzică, gherleancă a interpretat cu sensibilitate şi rafinament trei piese folk: “A fost odată”, “Cântec de munte” şi “Taină”. O altă prezenţă poetică, emblematică pentru zona Huedinului, a fost cea a Minervei Chira, poetă consacrată, având la rândul său mai multe cărţi publicate, care a citit pasaje din cărţile sale ”Dimineaţa cu soare-apune”, “Drumul pe sub pământ duce în cer“ şi ”Corabia nu poartă pe nimeni”. Cel din urmă poet al serii care “performat”– dar nu în ultimul rând, ba dimpotrivă! – a fost renumitul Sandu Cătinean din Bonţida, “Cel care vine din brazi”. Acesta a oferit un regal de poezie patriotică şi de dragoste, foarte apreciat de toţi cei prezenţi, iar cunoscuta interpretă de muzică populară, Eugenia Corpodean-Ciceu a recitat şi ea, cu însufleţire, un poem “mesianic” din creaţia poetului. Penultimul moment muzical al serii, extrem de reuşit, a aparţinut grupului vocal-folcloric “Glasuri Ardelene” din Gherla – alcătuit din interpreţii Alexandru Pastor, Aura Lenghel şi Lucia Poruţiu – cu un mănunchi de cântece patriotice şi altele, de pe Valea Someşului. A încheiat, fulminant, seara de cenaclu, d-na Eugenia Corpodean-Ciceu, cu “Hai să-ntindem hora mare”, “Doamne, ocroteşte-i pe români”! şi ale bijuterii muzicale româneşti, potenţând într-un mod nici nu se poate mai reuşit atmosfera încărcată de patriotism a locului – unde tronează spiritul tutelar al poetului Octavian Goga. După spectacol, d-na manager al Muzeului Memorial, Ioana Lidia Ilea a mulţumit pentru program oferit de membrii Cenaclului “Steaua fără Nume”: “A fost un prilej foarte bun să ascultăm creaţii literare şi muzică de calitate şi-i mulţumesc coordonatorului cenaclului precum şi colegilor noştri de la Şcoala de Arte pentru că sunt întotdeauna alături de noi la majoritatea evenimentelor pe care trăim”. La rândul său, dl. manager al Şcolii de Arte Cluj, Vasile Corpodean, a mărturisit faptul că Muzeul reprezintă o componentă a sufletului său iar fiecare invitaţie venită din partea conducerii acestei instituţii este onorată cu o deosebită plăcere de către Şcoala de Arte Cluj. Menţionăm de asemenea că manifestările dedicate sărbătoririi celor 50 de ani de existenţă ai Muzeului Memorial “Octavian Goga” a debutat joi, 7 septembrie, la Galeria ARTE din Cluj-Napoca, str. V.Alecsandri nr. 1, unde a avut loc vernisajul expoziţiei de fotografie documentară “Muzeul Memorial Octavian Goga – 50 de ani de existenţă”. În aceeaşi zi de joi, 14 septembrie, când a avut loc şedinţa festivă a Cenaclului “Steaua fără Nume” s-au desfăşurat şi alte acţiuni închinate semicentenarului Muzeului Memorial, cum ar fi: Retrospectiva taberelor de artă ale Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda ” Cluj-Napoca la Ciucea, evocarea celor care şi-au închinat activitatea existenţei şi dezvoltării muzeului precum şi vernisajul “Valori ale Colecţiei Veturia Goga”, unde au fost expuse picturi care fac parte din patrimoniul cultural naţional. Sărbătorirea muzeului s-a încheiat vineri, 15 septembrie, în curtea Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea cu un Spectacol aniversar de muzică populară şi uşoară susţinut de formaţiile şi artiştii Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda” din Cluj-Napoca participanţi la Tabăra muzicală de toamnă de la Săcuieu.