|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

Programă curs ȚESUT – CUSUT

Durata cursului 2 ani

 

Prin parcurgerea programei analitice de către cursanţi se asigură însuşirea unor cunoştinţe de bază de natură teoretică şi practică privitoare la disciplina aleasă, de a oferi un cadru metodic estetic şi tehnic în măsură să contribuie la dezvoltarea armonioasă cât mai deplină a personalităţii artistice a fiecărui cursant.

În urmărirea programei expertul va acorda toată atenţia individualităţii elevului. Avându-se în vedere varietatea socio-profesională sub care se prezintă cursanţii şcolii de arte, plecând de la experienţa culturală şi artistică a fiecăruia, coordonatorul acestui curs va urmări evoluţia lor diversificată aplicând o metodă simplă, estetică, care să nu stânjenească dezvoltarea liberă a unei viziuni proprii.

 

ANUL I

– Noţiuni introductive despre arta populară

– Materiale textile şi ustensile folosite în realizarea cusăturilor: diferite tipuri de pânză de in, cânepă, bumbac, lână; fire folosite, ustensile (ace, foarfecă, degetar)

– Puncte de cusături folosite: cruciuliţa simplă şi dublă, mică şi mare, (steaua); punctele de lănţişor, zig-zag, ocol, festou, rămurică, bătrânesc simplu, punctul de sălişte, punctul înaintea acului, tivul cu găurele

–  Confecţionarea unor şervete cu punctele de cusături învăţate

–  Confecţionarea cămăşilor (iilor) pentru băieţi şi fete

–  Clasificarea iilor după structura morfologică şi după felul cum sunt ornate

–  Montarea iei: puncte de cheiţă

Pentru examen cursanţii trebuie să cunoască următoarele:

– Puncte de cusături

– Croirea iilor

ANUL II

–  Recapitularea noţiunilor însuşite în anul I

–  Ornamente folosite în confecţionarea iilor: cheiţa şi creţul ornamental

–  Confecţionarea fustei şi catrinţei

–  Noţiuni privind războiul de ţesut (părţi componente, urzitul, neveditul, ţesutul)

Pentru examen cursanţii trebuie să cunoască următoarele:

– Prezentarea unui costum popular