|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

JOCUL ȘI CULOAREA DIN ANOTIMPURI – EXPOZIŢIE DOINA MICLEA

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj-Napoca, vă invită miercuri 15 februarie 2012, începând cu ora 16,30, în spaţiul Galeriei “ARTE” de pe strada Vasile Alecsandri nr. 1 Cluj-Napoca, la vernisajul expozitiei “Jocul și culoarea din anotimpuri” a doamnei expert şi dirijor Doina Miclea, doamna fiind de asmenea şi cursantă a Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda” la sectia Iconografie pe lemn.

Doamna  Miclea Doina este membră a Cenaclului de Arte Plastice: Atelier 11 al Casei Municipale de Cultură din Cluj-Napoca, unde a avut şi prima expoziţie personală la Galeria Excelsior, intitulată “Forţa şi mirajul culorilor”.

Expoziţia de faţă, uneşte lucrări în care predomină peisajul, având de-a face şi cu jocul tuşelor de pensulă, laviuri, suprapuneri de culori asupra unor spaţii din anotimpuri, ce incearcă să conducă văzul şi privirea într-o minunată lume a jocului de timp al “copilăriei”.

Culorile juxtapuse şi laviurile ne îndeamnă spre lumină, starea de bucurie a sosirii fiecărui anotimp în parte. Fiecare lucrare este un drum al stărilor, toate conducându-ne gândul la pictura miniaturistică, a stampelor japoneze, şi a zonei de broderie îmbinată cu dantela timpului atât de placută şi va rămâne în memoria fiecăruia prin jocul său personal de care noi, oamenii ne bucurăm, ne destăinuie artista.

Invitaţi să verniseze această expoziţie sunt: poetul Ion Cristofor, referent al Casei de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca domnul Adrian Corojan, asistent universitar doctor Marius Ghenescu şi profesor lector Marius Miclea.