|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIŢIEI DE FOTOGRAFIE DOCUMENTARĂ LA GALERIA „ARTE”

Vernisajul expoziţei de fotografie documentară „Muzeul Memorial „Octavian Goga” – 50 de ani de existenţă” – la Galeria ARTE

Onoarea de a găzdui prima acţiune din şirul de evenimete dedicate aniversării a 50 de ani de la inaugurarea Muzeului Memorial „Octavian Goga” de la Ciucea i-a aparţinut Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” din Cluj-Napoca.  Joi, 7 septembrie, această instituţie aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj a organizat, la Galeria „Arte”, de pe str. Vasile Alecsandri nr. 1, din Cluj-Napoca, o cuprinzătoare expoziţie de fotografie documentară care celebrează acest eveniment. „Aniversăm 50 de ani de la inaugurarea Muzeului Memorial „Octavian Goga” şi aceasta e o expoziţie de fotografie care pune în evidenţă evoluţia instituţiei noastre prin prezentarea unor imagini din arhivă care ilustrează aşa cum era la începuturi castelul, devenit apoi muzeu, precum şi portrete ale personalităţilor care şi-au legat destinul de acest loc:  Octavian Goga, Veturia Goga şi foştii proprietari Ady Endre şi Berta Boncze, văduva poetului, de la care Octavian Goga a cumpărat proprietatea. Aceste imagini sunt alăturate fotografiilor care reflectă activităţi contemporane, încercând în acest fel să evidenţiem modul în care a dăinuit şi evoluat muzeul în cei 50 de ani. Sperăm ca demersul nostru să constituie o invitaţie de a vizita expoziţia aceasta dar, mai ales, muzeul”, ne-a declarat înainte de vernisaj d-na Ioana Lidia Ilea, managerul Muzeului Memorial „Octavian Goga”.  La  eveniment – al cărui amfitrion a fost actorul Petre Băcioiu – a participat, alături de managerii şi o parte a angajaţilor celor două instituţii, şi dl. Vákár István, vicepreşedintele Consilului Judeţean Cluj. Invitat să ia cuvântul, domnia sa a mărturisit că este încântat să participe la acţiunile fiecărei instituţii de cultură, în parte – fie că e vorba de Şcoala de Arte sau de Muzeul Memorial „Octavian Goga”, dar bucuria sa este dublă atunci când e prezent la o acţiune a ambelor: „Ne bucurăm când vedem că aveţi acţiuni comune şi creaţi plusvaloare iar Castelul Octavian Goga şi Casa Ady Endre, din acelaşi complex reprezintă exact simbolul de care avem nevoie exact acum când unii încearcă să ne învrăjbească. Dumneavoastră aveţi în urma voastră istoria aceea grozavă când un maghiar şi un român au făcut să se nască din prietenia lor un muzeu. Eu vreau să vă urez „La mulţi ani!” pentru acest semicentenar şi, cu voia dumneavoastră, aş vrea să mă autoinvit şi la centenar… De asemenea, aş vrea să contaţi pe sprijinul Consiliului Judeţean, faceţi proiecte în continuare pentru că noi ne vom bate, ca de obicei, pentru ele”. A urmat o amplă prezentare a istoriei castelului – devenit apoi muzeu – făcută de fostul director al instituţiei, dl. Aurel But, subliniind un lucru esenţial, şi anume acela că a fost un noroc extraordinar faptul că  muzeul a fost cumpărat de către nişte intelectuali – Octavian Goga şi Veturia Goga – şi nu de nişte oameni de afaceri pentru că soţii Goga nu au distrus nimic din vechile clădiri, „primenindu-le şi nu modificându-le” aşa cum ar fi făcut precis nişte oameni de afaceri. De asemenea, vorbitorul a subliniat rolul Veturiei Goga în salvarea castelului în vremuri potrivnice, atât imediat după război – când pe baza relaţiilor sale în lumea politică a reuşit să obţină returnarea valorilor furate din muzeu de soldaţii Armatei Roşii, „eliberatoare”, la trecerea lor prin Ciucea – cât şi după aceea, în 1967, când aceasta a avut ideea de a dona castelul statului român. Dar a menţionat şi perioada de după 1979, când nu au mai fost bani pentru plata încălzirii, iar din această cauză exponatele au fost atacate de ciuperca de casă, fapt remediat din fericire după 1989. Totuşi, necazurile nu au lipsit în continuare, urmând furtul din 1990 şi mai recent, revendicarea castelului, făcută de nişte descendenţi de-ai Veturiei Goga aflată în instanţă… La încheierea speech-urilor, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii de Arte „Tudor Jarda” a subliniat faptul că pentru Şcoala de Arte fiecare întâlnire cu Muzeul şi Oamenii săi reprezintă o sărbătoare. Apoi, vorbind despre meritul predecesorilor – el însuşi având origini din Ciucea – a nuanţat ideea că Veturiei Goga i se datorează faptul că localitatea şi muzeul sunt situate azi în judeţul Cluj – şi nu Sălaj, aşa cum se dorea la reîmpărţirea judeţelor din 1968. „Chiar dacă această sărbătoare a semicentenarului Muzeului este umbrită de probleme judiciare sper ca ele să se rezolve până la urmă şi ce este al statului român să rămână al statului român”, a mai adăugat dl. Corpodean.

Vernisajul a fost pigmentat şi cu momente lirice din creaţia poetului Octavian Goga, aparţinând actorului Petre Băcioiu dar şi de interpretări muzicale la orgă ale lui Onişor Rodilă, expert al Şcolii de Arte. La final, d-na manager Ioana Lidia Ilea a oferit vicepreşedintelui Consiliului Judeţean şi conducerii Şcolii de Arte „medalia aniversară” prilejuită de importantul eveniment din viaţa Muzeului Memorial „Octavian Goga” de la Ciucea.