|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

CENACLUL LITERAR-ARTISTIC „STEAUA FĂRĂ NUME” LA MUZEUL MEMORIAL „OCTAVIAN GOGA” CIUCEA

Joi, 14 septembrie, la Muzeul Memorial „Octavian Goga”, din Ciucea, spectacolul Cenaclului „Steaua fără nume” al Şcolii de Arte Cluj

Joi, 14 septembrie, în cadrul mirific al Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea se redeschide stagiunea de toamnă a Cenaclului STEAUA FĂRĂ NUME al Şcolii de Arte “Tudor Jarda” Cluj, coordonat de poetul şi publicistul Sorin Grecu. Evenimentul se va desfăşura începând cu ora 15.00, după vernisajul expoziţiei Retrospectiva taberelor de artă ale Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda ” Cluj-Napoca la Ciucea şi va conţine un consistent program de muzică şi poezie având ca invitaţi  cunoscuţi oameni de litere şi interpreţi clujeni: solista Eugenia Corpodean-Ciceu, actorul Lucian Tănase, poeţii Sandu Cătinean, Gabriel Cojocaru, Ionel Federiga şi cantautorii Alexandru Mânzat, Tudor Bărbos, Rareş Suciu, Ioana Sabău şi Camelia Hodiş. De asemenea, momente de muzică clasică – vocală şi instrumentală – vor oferi publicului prezent la Castel expertul clasei de canto muzică uşoară a Şcolii de Arte, Petrovici Tűnde – şi cel al clasei de pian, Elisei Mureşan.

Reamintim că spectacolul Cenaclului STEAUA FĂRĂ NUME face parte din ciclul de acţiuni culturale prilejuite de sărbătorirea a 50 de ani de existenţă a Muzeului Memorial “Octavian Goga”. Aniversarea va cuprinde, în aceeaşi zi şi alte acţiuni, precum: Evocarea celor care şi-au închinat activitatea existenţei şi dezvoltării muzeului – ora 13.00 şi de la ora 14.30 vernisajul “Valori ale Colecţiei Veturia Goga”, unde în sala de expoziţii temporare din Castel, vor fi expuse picturi care fac parte din patrimonial cultural naţional. Vă reamintim că sărbătorirea celor 50 de ani de existenţă a Muzeului Memorial “Octavian Goga” a debutat joi, 7 septembrie, la Galeria ARTE din Cluj-Napoca, str. V.Alecsandri nr. 1, unde a avut loc vernisajul expoziţiei de fotografie documentară “Muzeul Memorial Octavian Goga – 50 de ani de existenţă”. Sărbătorirea muzeului se va încheia vineri, 15 septembrie, tot la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea când, începând cu ora 17.00, va avea loc un Spectacol aniversar de muzică populară şi uşoară susţinut de formaţiile şi artiştii Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda” din Cluj-Napoca.  Menţionăm ca intrarea la toate evenimentele culturale anunţate este liberă.