EXPOZIȚIA „POVEŞTI DIN INIMA ŢĂRII” LA GALERIA “ARTE” A ȘCOLII DE ARTE CLUJ

„Poveşti din inima ţării” – pictură decorativă pe lemn. Expoziţia Şcolii Populare de Arte şi Meserii, Sfântu Gheorghe, la Cluj-Napoca!

Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Cluj organizează, la Galeria „Arte” din Cluj-Napoca, str. Vasile Alecsandri nr.1, expoziţia de pictură decorativă pe lemn, intitulată „Poveşti din inima ţării”- aparţinând Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe. Vernisajul va avea loc în locaţia amintită, miercuri, 3 octombrie 2018, ora 17.00 iar manifestarea, în sine, reprezintă o nouă colaborare a Şcolii de Arte Cluj cu instituţia similiară din Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna. “Expoziția, pregătită cu prilejul aniversării a 50 de ani de la înfiinţarea instituţiei noastre, cuprinde obiecte de mobilier pictat, fotografii, vor fi prezentate porturi tradiționale și dansuri tradiționale din zona Buzaielor și din restul județului, deci atât românești, cât și maghiare. Ne vom deplasa cu cursanții noștri, cu muzicieni, la vernisaj și dorim ca în fiecare locație în care vom ajunge, expoziția să poată fi vizitată cel puțin o săptămână. Organizarea acestei expoziții se încadrează în cadrul manifestărilor legate de Centenarul Unirii, care se sărbătorește în acest an. Ne dorim să ducem  această expoziție în cât mai multe județe din țară. Avem deja denumirea ei: “Poveşti din inima țării” – denumire aleasă pentru că suntem în centrul țării și pentru că județul Covasna este ca o inimă”- a declarat Gáj Nándor directorul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Sfântu Gheorghe. Scopul – mărturisit – al artiştilor şi meşteşugarilor din Covasna este de a mări vizibilitatea trecutului şi a prezentului judeţului şi crearea şansei de cunoaştere reciprocă prin eliminarea limitelor existente între culturile care există la nivelul ţării, prezenţa lor la Cluj-Napoca reprezentând un minunat prilej pentru îndeplinirea acestor obiective.

În spiritul reciprocităţii, Şcoala de Arte din Cluj-Napoca va fi prezentă, la Sfântu Gheorghe, cu Expoziţia “Artă á la Cluj”- expoziţie de prezentare a judeţului Cluj, în data de 11 octombrie 2018, la Sala de expoziţii “Kontes”.

Aşadar, toţi clujenii îndrăgostiţi de artă populară şi tradiţii ungureşti şi româneşti din Covasna sunt aşteptaţi miercuri, 3 octombrie 2018, ora 17.00, la Galeria “Arte” de pe str. Vasile Alecsandri nr. 1, vis-a-vis de Primărie!