|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIŢIA DE ARTE VIZUALE “INVERNALĂ” – LA ŞCOALA DE ARTE CLUJ

Luni, 12 decembrie 2016, ora 17.00, Galeriile de artă ale Şcolii de Arte Cluj au găzduit, în cadrul suitei de întâmplări artistice, „Seri de Iarnă”, cea de-a V-a ediţie a Expoziţiei de arte vizuale, „INVERNALĂ”.  Evenimentul, prezentat de actorul Petre Băcioiu a fost coordonat de experţii Monica Korent, Cristian Goilă, Raluca Bobiş, Elena Amariei şi Adrian Balcău. Au fost prezentate lucrări de pictură, grafică, crochiuri de modă , minicolecţii în desen, în culoare sau colaj, precum şi diverse modalităţi de pictare şi amprentare în material textil – realizate de cursanţi pe tema iernii, iar despre lucrări au vorbit experţii fiecărei clase în parte.

Dintre luările de cuvânt ale acestora, reproducem câteva fraze, edificatoare, ale fiecăruia: „Noi, experţii, suntem cei care descoperim valoarea cursanţilor şi mă bucur că în fiecare an apar noi şi noi cursanţi, noi şi noi talente” (Elena Amariei – expert clasa de ceramică), “Vreau să-i felicit pe toţi cursanţii pentru că au dat curs acestei teme şi au creat aceste lucrări, au lucrat bine şi sper că vor progresa în continuare” (expert Korent Monica –  şef secţia Arte vizuale),  “Vă invit să studiaţi în amănunt ce au făcut cursanţii noştri, pentru că detaliile sunt foarte interesante” (expert Adrian Balcău, decoraţiuni interioare) , “Cursanţii au colaborat bine, într-un timp destul de scurt şi au realizat ilustraţiile atât de reuşit încât pur şi simplu m-au uimit” (expert Raluca Bobiş – grafică), “Aceasta e pentru prima dată când le-am cerut cursanţilor lucrări pentru INVERNALĂ. M-au surprins, astfel că a ieşit o poveste de iarnă – surprinsă prin ochii unui copil care parcurge mai multe peisaje şi vise de iarnă, iar dumneavoastră puteţi să le admiraţi exact prin aceşti ochi” (expert Cristian Goilă- pictură).

În  cuvântul său, Vasile Corpodean, mangerul Şcolii de Arte Cluj a ţinut să declare, în prezenţa unui numerosului public prezent la vernisaj, următoarele: “După ce ultimele două ediţii ale expoziţiei le-am organizat la Consiliul Judeţean, am decis ca ediţia INVERNALEI din acest an s-o ţinem aici, dată fiind înmulţirea spaţiilor noastre de expunere. Sunt impresionat de mărimea listei expozanţilor şi sunt convins că fiecare autor citat reprezintă o contribuţie şi o dovadă de ataşament faţă de Şcoală”. De asemenea, domnia sa a mai arătat că în zona „La Candelabru” din Şcoala de Arte se desfăşoară şi Expoziţia „Performanţă şi excelenţă la Şcoala de Arte în anul 2016”, în care sunt expuse diplomele obţinute pe parcursul acetui an de cursanţii Şcolii de Arte, la diversele concursuri de gen – de nivel naţional şi chiar internaţional –  iar mărimea listei cu numele lor este edificativă pentru nivelul sistemului de învăţământ practicat la această instituţie: Lucian Mocan – taragot, Ovidiu Goia – taragot, Olimpia Damşa – pian, Maria Zamfirescu – grafică, Bogdan Daniel – taragot, Cătinaş Adina – pictură, Rusu Mădălina – muzică uşoară, Mureşan Casian – chitară,  Piper Timea – muzică uşoară, Tiponuţ Mădălina – muzică uşoară.  După vernisaj, o parte a participanţilor s-a deplasat în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, la spectacolul de colinde şi cântece de iarnă, realizat de Şcoala de Arte Cluj şi prezentat de referentul cultural al instituţiei, Grigore Sâmboan. Coordonatorii evenimentului în aer liber – urmărit de sute de clujeni, entuziasmaţi – au fost Petrovici Tunde, Marina Simionescu, Claudiu Ciotleuş, Rareş Rus şi Iancu Pop, acesta bucurându-se şi de participarea formaţiei „Recovered” şi a tarafului „Vatră de Dor” ale Şcolii.