CONCURSUL NAŢIONAL DE PICTURĂ CONTEMPORANĂ – EDIŢIA A X-A

CONCURSUL NAŢIONAL DE PICTURĂ CONTEMPORANĂ – EDIŢIA A X-A, 2020

1 IULIE 2020 – 1 OCTOMBRIE 2020

Consiliul Județean ClujȘcoala Populară de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca, organizează: a X-a ediție a Concursului Național de Pictură, “Anuala de Pictură”.

Prin acest concurs se urmărește promovarea iubitorilor de arte plastice, în speță pictură, precum și punerea în valoare a talentului și operelor create de ei.

Tema concursului din acest an este: “Grădina”.

Mediile tehnice acceptate sunt: ulei, acrilic, acuarelă, guache, tehnici mixte pe suport din pânză întinsă pe șasiu din lemn, carton, carton pânzat, hârtie.

Vârsta minimă de participare este de 11 ani împliniți.

Fiecare participant va înscrie în concurs maxim trei lucrări, înrămate în paspartou sau ramă,  dimensiune minimă: 60 x70, dimensiune maximă: 100 x100 cm. Nu se vor inrăma cu sticlă.

IMPORTANT:

Pe verso vor fi înscrise: numele și prenumele, localitatea, titlul lucrării, tehnica și dimensiunea, insituția pe care o reprezintă (dacă este cazul), pe o etichetă din hârtie lipită pe spatele lucrării, în colțul din dreapta-sus, vizibil, citeț, eventual tipărit cu imprimanta.

Lucrările vor fi semnate de artist.

Adresa la care se vor expedia lucrările este: Școala Populară de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca, str. Fabricii de Zahăr nr. 51, 400624 Cluj-Napoca.

Data limită de trimitere a lucrărilor este 1 octombrie 2020.

Vernisajul expoziției va avea loc în Grădina Școlii Populare de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca, în data de 15 octombrie 2020, datorită reglementărilor privind pandemia Covid-19, prezentarea lucrărilor fiind mai potrivită în aer liber, ținând seama de anumite proceduri care se impun în aceasta situație excepțională.

Returnarea lucrărilor se va face de către organizatori, după închiderea expoziției.

Premiile constau în bani: Premiul I: 400 Ron; Premiul II: 300 Ron; Premiul III: 200 Ron; Premiul special: 100 Ron

Lucrările premiate vor rămâne în patrimoniul Școlii Populare de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca.

Premiații se vor putea înscrie la Școala Populară de Arte “Tudor Jarda”, Cluj-Napoca, fără a mai susține examenul de admitere.

Rugăm toți participanții să confirme înscrierile pe adresa: scoaladeartecluj@yahoo.com.

Fisa de participare + acord prelucrare date Anuala de pictura 2020.pdf

Coordonator: Expert Gheorghe Victor Apostu