|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

EXPOZIȚIE DE FINAL DE AN „BEST OF ARTE” 2020

În iulie, trei expoziţii cu public ale Şcolii de Arte Cluj: „Best of Arte”, „Piatră de Cluj” – la Ciucea şi Expoziţia de Artă Populară!

Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, instituţie de educaţie şi spectacole, subordonată Consiliului Judeţean Cluj, îşi reîncepe, în luna iulie 2020, activităţile cu publicul – totul în concordanţă cu limitările şi condiţiile stării de alertă. Astfel, sub genericul „2019-2020. An aniversar – 65 de ani de Şcoală de Arte la Cluj”, aceasta va organiza un adevărat tur de forţă : trei evenimente expoziţionale, pe parcursul a doar patru zile – 7, 9 şi 10 iulie.

Prima manifestare, cea de pe 7 iulie a.c., este „Best of Arte”- Expoziţiile de final de an ale absolvenţilor secţiilor de Arte vizuale Cluj-Napoca, Turda şi Câmpia Turzii, ale Şcolii de Arte Cluj, cu lucrări reprezentative ale cursanţilor claselor de pictură, tehnici în pictură, design vestimentar, grafică, decoraţiuni interioare, artă fotografică, ceramică şi artă decorativă. Coordonatorii evenimentului sunt experţii secţiilor – Monica Artemiza Korent, Alina Blanca Pop, Felicia Răcean, Gheorghe Victor Apostu, Peter Felix şi Leonard Viziteu – iar vernisajul va avea loc marţi, 7 iulie 2020,  de la ora 16.00, în spaţiul mirific al Grădinii Şcolii de Arte Cluj, de pe strada Fabricii de Zahăr nr. 51.

Cea de-a doua expoziţie, de pe 9 iulie, este una de mare tradiţie, Expoziţia de Vară „Piatră de Cluj” la Ciucea, conţinând lucrările Taberei de creaţie în arte vizuale a Şcolii de Arte Cluj-Napoca, Ediţia a X-a, care va avea vernisajul joi, 9 iulie 2020, ora 13.00, în Grădina Muzeului Memorial „Octavian Goga” din Ciucea. Expoziţia va cuprinde lucrările următorilor cursanţi: Alajni Yasmin, Baldogi Felicia, Bothază Brianna, Bozbics Gabriel, Chetran Beniamin, Comşa Andreea, Crişan Sara, Drăgan Antonia, Kerekeş Laura, Kostyal Adela, Lambrea Andreea, Lung Tea, Man Nicolae, Mărie Renatta, Matiş Mircean Ginette, Moldovan Miron Claudia, Oltean Marcela, Pop Iuliana, Popa Diana, Romilă Theodor, Rotar Marius, Şopron Angelica, Stoica Oana, Trif Tamara, Trifan Mihai.  Coordonatorii expoziţiei, care va fi deschisă până la data de 1 octombrie 2020, sunt Felicia Răcean şi Victor Apostu, experţii secţiilor de Arte vizuale Turda, Câmpia Turzii şi Cluj-Napoca. Menţionăm, de asemenea că, în spiritul frumoasei tradiţii instaurate cu ocazia participărilor Şcolii de Arte Cluj-Napoca la Ciucea, vernisajul din Grădina Memorialului va cuprinde şi momente artistice susţinute de către experţi şi cursanţi ai reputatei instituţii de educaţie şi spectacole clujene.

Cea de-a treia manifestare expoziţională a Şcolii de Arte Cluj va fi Expoziţia de Artă Populară, cu lucrările de final de an, realizate în cadrul cursurilor de ţesut-cusut, coordonate de renumitul meşter popular Elvira Gavriş – la Dej, Dealu-Negru şi Cluj-Napoca. Vernisajul va avea loc vineri, 10 iulie a.c., de la ora 18.00, în Grădina Şcolii de Arte Cluj, de pe strada Fabricii de Zahăr nr. 51 şi va fi însoţit de înmânarea diplomelor de absolvire ale cursanţilor acestei instituţii.