EXPOZIŢIE „POVESTE ÎN ACUARELĂ” LA GALERIA „ARTE”

Liceul Tehnologic Special pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca, în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj, va organiza în perioada 25 – 31 martie 2014 expoziţia Concursului Internaţional Artistic “POVESTE ÎN ACUARELĂ”. Concursul se află la a VI-a ediţie şi este organizat cu ocazia Zilei Şcolii, fiind aprobat de MEN şi cuprins în C.A.E.R./2014. Ediţia din acest an se adresează copiilor din şcoli şi grădiniţe speciale şi de masă, pe categorii de vârstă: preşcolari, nivelul primar, nivelul gimnazial, nivelul liceal. Pretextul plastic îl reprezintă studiul naturii, folosind mijloace de expresie plastică variate. Expoziţia este parte a activităţilor de diseminare a rezultatelor concursului, iar în cadrul ei se vor desemna câştigătorii şi se vor decerna premiile.

„Poveste în acuarelă” este un concurs artistic cu caracter interdisciplinar, în care au fost implicaţi circa 200 de elevi şi preşcolari din şcolile speciale şi de masă din ţara noastră şi din străinătate (Finlanda, Grecia). Obiectivul general al concursului internaţional a constat în valorificarea potenţialului creativ al elevilor valizi şi al celor cu dizabilităţi, în vederea eliminării decalajului informaţional şi a creşterii motivaţiei pentru învăţare, prin activităţi interdisciplinare creative şi competiţionale. S-a dorit ca elevii implicaţi în concurs să manifeste o creştere a calităţii învăţării şi o motivaţie crescută pentru actul învăţării, cuantificabile prin transferarea cunoştinţelor însuşite la educaţie plastică, cunoaşterea mediului, biologie şi zoologie în context nou, respectiv redarea acestor cunoştinţe grafic sau pictural.

Astfel, prin acest concurs s-a urmărit creşterea adaptabilităţii şcolare ale elevilor deficienţi de auz, recuperarea deficitelor informaţionale, valorificarea talentelor autentice, crearea de şanse egale cu copiii auzitori.

Expoziţia va fi deschisă oficial în data de 25 martie 2014, la ora 16.00, la Galeria „Arte” a Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj de pe str. Vasile Alecsandri,  nr.1, Cluj-Napoca.