|  Revista ARTE |   ORAR   | 
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

STUDIOUL „MEDIA ARTE” AL ŞCOLII POPULARE DE ARTE „TUDOR JARDA” CLUJ ÎŞI DESCHIDE PORŢILE PENTRU PUBLICUL LARG!

În urma activităţii educaţionale a Studioului „Media Arte” al Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, desfăşurată începând cu luna mai 2020, când acesta a fost lansat, precum şi dobândirii experienţei necesare în domeniul înregistrărilor şi mixajelor audio/video, Şcoala de Arte Cluj lansează publicului o invitaţie inedită! Toţi cei ce doresc să se afirme prin această formă de exprimare artistică sunt aşteptaţi, începând cu data de 15 octombrie a.c., să-şi împlinească pasiunea pentru înregistrarea propriilor producţii muzicale. În acest scop, Şcoala de Arte Cluj oferă servicii, atât de înregistrare audio şi video, cât şi posibilitatea de a beneficia de taraf/orchestră pentru muzică populară, formaţie pentru muzică uşoară sau pentru realizarea unor negative, prin intermediul acestui studio. Referitor la condiţiile pe care acesta le oferă, trebuie spus următoarele: studioul deţine o cameră de mixaj, una destinată întregistrării ansamblurilor corale, orchestrelor, grupurilor camerale, etc., alta pentru înregistrări de voce sau de instrument solistic şi două camere destinate înregistrării instrumentelor muzicale. Menţionăm, de asemenea, că Studioul „Media Arte” are avantajul de a oferi posibilitatea înregistrării simultane, din toate încăperile sale, iar echipamentele care stau la baza înregistrărilor sunt conforme standardelor cerute de industria muzicală actuală: software „PROTOOLS”, cu interfeţe „AVID” şi consolă de mixaj „AVID” C24 şi tratament acustic – panouri de absorbţie şi difuzie – montat după cerinţele sălilor. „Prin numirea mea în funcţia de manager interimar al Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, am remarcat posibilitatea de a obţine venituri pentru instituţie şi, totodată, de a oferi publicului larg un studio realizat după normele şi standardele europene, fapt pentru care îi invit pe toţi artiştii – profesionişti sau amatori – să-şi înregistreze, la noi, propriile creaţii”- ne-a declarat dl. Cătălin Ioan Nistor, managerul interimar al Şcolii de Arte Cluj. Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să accesaţi pagina de Facebook „Studio Arte Cluj” sau să vă adresaţi secretariatului instituţiei.