|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SPECTACOL “EMOȚII MUZICALE” LA ȘCOALA DE ARTE DIN TIMIȘOARA

Ardealul şi Banatul – Şcoala de Arte din Cluj-Napoca şi cea din Timişoara – într-un spectacol de muzică uşoară la Timişoara!

“Emoții muzicale” a fost spectacolul de muzică ușoară pe care Școala de Arte din Cluj-Napoca l-a susţinut, luni, 3 decembrie 2018, alături de instituţia similară din Timişoara, la sediul Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș, din Timișoara. Evenimentul, desfăşurat într-o sală arhiplină, consfinţeşte colaborarea, devenită deja tradiţională, dintre cele două instituţii subordonate Consiliilor judeţene Cluj şi Timiş şi face parte din programul „Școala de Arte – între tradiție și modernitate”, ediția a III-a, 2018 iniţiat de timişoreni şi la care clujenii au participat şi în urmă cu un an.

Evenimentul a fost deschis de către oaspeţi, cursanţii Şcolii de Arte din Cluj, cu piese din repertoriul autohton şi străin, acompaniaţi de formaţia de muzică uşoară coordonată de Rareş Suciu şi compusă din Gabi Petrean – tobe, Albert Freeman – chitară bas,  Tamas Gergely – clape, Larisa Dodea – chitară electrică. Astfel, au sunat minunat pe scenă melodiile interpretate de Mihai Rusu şi Lavinia Adam – “Sues Le Vent” (Garou şi Celine Dion), Ştefan Suciu – “Confesiune” (Smiley), Teodora Rusu şi Teodora Petru – “Nici o stea” (Laura Stoica), Szekely Marta – “Mi-e dor de tine” (Dida Drăgan), Mihai Ursu – “Crazy Little Thing Called Love” (Queen), Nechiti Gheorghe – “De-aş avea” (Josan Cătălin), Maria Suciu şi Gergely Tamas – “Rămâi cu bine” (Delia şi Macanache), Blaga Annamaria şi Szekely Marta – “Fără tine” (Dora Gaitanovici), Mihai Ursu şi Lavinia Adam – “It`s Not Enough” (Manic Street Preachers).

În pauza dintre momentele artistice d-nii Adrian-Casian Scorobete, directorul adjunct al Centrului de Cultură şi Artă Timiş şi Iosif Kalmar, şef de secţie în cadrul Şcolii de Arte Timişoara au înmânat diplome de excelenţă d-lui Vasile Corpodean, managerul Şcolii de Arte Cluj şi d-lui Marius Moldovan, director adjunct al instituţiei menţionate. “Doresc să-i invit în faţă pe dl. manager şi pe dl. director adjunct al Şcolii de Arte Cluj şi să le mulţumesc pentru că au acceptat invitaţia noastră. Colaborăm în fiecare an prin acţiunile pe care le avem împreună iar Şcoala de Arte Cluj este o şcoală-etalon pentru celelalte instituţii similare din ţară. Toate aceste şcoli minunate au venit, acolo, la Cluj – şi doresc să îi felicit pe clujeni pentru că au reuşit acest lucru”, a mărturisit dl. Adrian-Casian Scorobete, directorul adjunct al Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş. În replică, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii de Arte Cluj a declarat următoarele: “Să ştiţi că şi noi ţinem foarte mult la relaţia de prietenie pe care o avem cu Şcoala de Arte Timişoara şi Centrul de Cultură şi Artă Timiş. Vreau să vă spun că elevii pe care i-aţi văzut nu sunt toţi clujeni, cei mai mulţi sunt din alte părţi, veniţi la studii în Cluj – sunt din Alba, Botoşani, Focşani, Oradea, Brăila, Sibiu, Bistriţa, Mureş – dar şi din Cluj,  bineînţeles, deci practic noi formăm o echipă mai extinsă. Ne bucurăm că aceştia au încredere în Şcoala de Arte Cluj şi vin la studii în municipiu şi, astfel, ne calcă pragul. Vă mulţumesc pentru că ne-aţi invitat şi acum, la rândul nostru, vă invităm anul viitor la Cluj”!

Elevii Școlii de Arte din Timișoara au adus, la rândul lor, în vechea clădire franciscană, unde a avut loc spectacolul de divertisment, pe cei mai buni elevi ai claselor de canto muzică-uşoară – coordonatori prof. Georgiana Necşa, prof. Vanana Ciolac, prof. Marc Antoniu – ai clasei de chitară electronică – coordonator prof. Alexandru Faur, ai celei de orgă electronică – coordonator prof. Sorin Todor, de dans modern şi majorete – coordonator prof. Adela Scorobete şi ai clasei de design vestimentar – coordonator prof. Gabriela Muscan. Practic, spectacolul timişorenilor a fost imaginat ca o feerie de decembrie, din care n-au lipsit momentele coregrafice şi nici piesele de muzică uşoară dedicate anotimpului, alese din repertoriul românesc şi internaţional. Au plăcut, de asemenea, momentele de rock and roll, care au culminat cu o piesă interpretată în forţă de Grupul Rock al Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, din repertoriul AC&DC – “You shook me all night long”. Iar spectacolul s-a încheiat, mirific, cu un moment muzical şi coregrafic, pe melodia „Milioane” a solistei Nicola, susţinut de micuţii dansatori ai Şcolii de Arte Timişoara.