SPECTACOL DE JOC ŞI MUZICĂ POPULARĂ “CÂNTEC, JOC ŞI VOIE BUNĂ”, ÎN CADRUL PROIECTULUI „ŞCOALA ARTELOR GHERLENE”, EDIŢIA A IV-A

Consiliul Judeţean Cluj, Primăria Municipiului Gherla şi Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda”, în colaborare cu Casa Municipală de Cultură Gherla şi Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” Gherla organizează marţi, 23 februarie 2016, ora 17.00, la Casa Municipală de Cultură din Gherla,  spectacolul de joc şi muzică populară  „Cântec, joc şi voie bună”. Manifestarea, aflată la a IV-a ediţie, face parte din ciclul de activităţi intitulat „Şcoala artelor gherlene”, prilej cu care Şcoala de Arte “Tudor Jarda” îşi propune să treacă în revistă potenţialul cultural-artistic al secţiilor sale de educaţie permanentă din municipiile judeţului Cluj. Spectacolul se bucură de participarea Ansamblului “Mugurii Mintiului” – secţia externă de joc popular Mintiu Gherlii, coordonată de către instructorii coregrafi Sanda şi Simion Berchi şi a cursanţilor Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, din cadrul secţiei externe de canto muzică populară Gherla, coordonator profesor Marinela Zegrean Istici,  instructor corepetitor Emil Mihaiu. Acompaniamentul orchestral al întregii manifestări este asigurat de taraful condus de către Emil Mihaiu.

Cu acest prilej, iubitorilor de folclor din municipiul Gherla li se propune o seară de folclor şi joc popular de excepţie, în atmosfera familiară a Casei Municipale de Cultură Gherla, prilej cu care spectatorii vor putea urmări pe viu progresele noii generaţii de viitori solişti de muzică populară, entuziaşti păstrători ai tradiţiilor populare româneşti.