|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SERI DE IARNĂ – ÎN AJUN DE SĂRBĂTORI, LA ŞCOALA DE ARTE CLUJ- EDIŢIA A V-a

În săptămâna 12 – 17 decembrie 2016, premergătoare Crăciunului, clujenii iubitori de artă sunt invitaţi să ia parte la o serie de evenimente culturale, organizate de Şcoala de Arte Cluj-Napoca, menite să-i facă să guste din plin bucuria Sărbătorilor de iarnă. Astfel, instituţia mai sus amintită, aflată în subordonarea Consiliului Judeţean Cluj, îi informează pe cei interesaţi că pe parcursul celor cinci zile de „Seri de iarnă” se vor putea bucura din plin de concerte de muzică clasică şi corală, populară şi uşoară – dar şi de expoziţii de arte vizuale sau de spectacole de coregrafie.

Astfel, la sediul Şcolii, de pe strada Fabricii de Zahăr nr.51, clujenii îşi vor putea petrece, într-o ambianţă de zile mari, fiecare seară din săptămâna premergătoare Crăciunului, după cum urmează:

12 decembrie 2016, ora 17.00, Galeriile de artă ale Şcolii de Arte Cluj – Expoziţie de arte vizuale „INVERNALĂ” – ediţia a V-a. Prezintă actorul Petre Băcioiu. Coordonatorii evenimentului sunt Monica Korent, Cristian Goilă, Raluca Bobiş, Elena Amariei, Ozana Mureşan, Adrian Balcău. Totodată, în sala „La Candelabru”, va avea loc, de la ora 17.00, Expoziţia „Performanţă şi excelenţă la Şcoala de Arte în anul 2016”.

12 decembrie 2016 – orele 18.30-20.30 – Piaţa Unirii Cluj-Napoca: Spectacolul de colinde şi cântece de iarnă, realizat de Şcoala de Arte Cluj, prezentat de Grigore Sâmboan. Coordonatori: Petrovici Tunde, Marina Simionescu, Claudiu Ciotleuş, Rareş Rus şi Iancu Pop. La eveniment participă şi formaţia „Recovered” şi taraful „Vatră de Dor”.

13 decembrie 2016 – orele 17.00 – Sala „Şantier” – „Astăzi s-a născut Hristos” – spectacol de dans, muzică clasică şi corală, cu participarea Fanfarei Judeţului Cluj şi a Corului „Canticorum”. Prezintă: Petre Băcioiu. Coordonatori: Emanuil Toma, Olga Bordaş, Mihai Nan, Dorin Simionescu, Melinda Moga, Mihai Ghircoiaş, Flavius Mogoşan, Elisei Mureşan, Petrică Pleşca.

14 decembrie 2016 – ora 17.00 – Sala „Şantier” – “Vis de iarnă” – spectacol de dans, muzică uşoară şi jazz, cu participarea formaţiilor “Recovered” şi “Spa Jazz Band”. Prezintă: Petre Băcioiu. Coordonatori: Petrovici Tunde, Marina Simionescu, Rareş Suciu, Vannai Ştefan, Onişor Rodilă, Melinda Moga.

14 decembrie 2016 – ora 17.00 – Gherla – Casa Municipală de Cultură: “Asta-i seara de Crăciun”, spectacol de colinde, cu participarea cursanţilor claselor de canto muzică populară, secţiile Dej şi Gherla, acompaniaţi de taraful condus de Emil Mihaiu. Coordonatori: Marinela Zegrean Istici şi Felix Gălan.

14 decembrie 2016 – ora 12.00 – Şcoala „Avram Iancu” Turda – Expoziţia de desen a anului I – clasele de pictură şi grafică Turda.

14 decembrie 2016 – ora 18.00 – Palatul Cultural Câmpia Turzii – Expoziţia de de iarnă a secţiei externe Câmpia Turzii. Coordonator: Felicia Răcean.

15 decembrie 2016 – ora 17.00 – Sala „Şantier” – „Noi umblăm să colindăm”, spectacol de muzică populară şi obiceiuri de iarnă. Prezintă: Grigore Sâmboan. Coordonatori: Ana Strîmturean, Claudiu Ciotleuş, Florin Ciobanu, Viorel Dragomir, Denisa Bonţe, Rareş Rus şi Iancu Pop. Acompaniază Taraful „Vatră de Dor”, cu participarea Ansamblul folcloric „Vatră de Dor” al Şcolii de Arte Cluj.

15 decembrie 2016 – ora 19.00 – Galeria de Artă Turda – Expoziţie de pictură a cursanţilor – secţia Turda. Coordonator: Felicia Răcean.

Apoi, în dimineaţa zilei de sâmbătă 17 decembrie 2016, reprezentanţii Şcolii de Arte Cluj, alături de care se va afla şi Grupul „Zestrea Transilvană”, coordonat de Claudiu Ciotleuş, vor colinda Centrele de vârstnici din Gherla şi Recea Cristur.

Menţionăm că la toate acţiunile organizate de către Şcoala de Arte Cluj, în săptămâna 12-15 decembrie 2016, la sediul instituţiei, INTRAREA ESTE LIBERĂ!