PROIECTUL „CITIZEN BAND”

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj, instituție subordonată Consiliului Județean Cluj, informează mass-media și opinia publică asupra reușitei accesării de resurse financiare nerambursabile pentru anul 2017 din fondurile U.E. în programul ERASMUS+ Learning Youth Mobility, cu scopul desfășurării unui proiect cultural comun între două state ale Uniunii Europene, România și Franța.

Dosarul proiectului, depus la Bruxelles de către Asociația Națională “Cultures du Monde” Franța și CJCPCT Cluj, conține mai multe acțiuni și întâlniri între două grupuri de muzicieni, francezi și români, într-un total de 32 de tineri instrumentiști și 6 profesori, atât în orașul Gannat/Franța cât și în municipiul Cluj-Napoca/Romania. Etapele proiectului prevăd mai multe concerte muzicale, ateliere de pregătire, aplicații pe teren, vizite, sport, în ideea utilizării mediului cultural ca factor de dezvoltare a noilor dimensiuni comune europene: mobilitatea tinerilor, dialogul intercultural, toleranța, cunoașterea proceselor educative reciproce, conștientizarea importanței cetățeniei europene, etc.

CJCPCT Cluj (manager Maria Marinela Istici și responsabil proiect Mircea Cîmpeanu) și-a luat ca parteneri în acest proiect internațional instituții educative specializate, precum: Școala de Arte “Tudor Jarda” (manager Vasile Corpodean și director artistic Marius Moldovan) și Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” (director prof. dr. Hilda Elisabeta Iacob și prof. responsabil Ștefan Ioanovici), cu care a încheiat protocoale de colaborare în vederea pregătirii tinerilor muzicieni implicați în schimburile culturale, planificate pentru perioadele: 23-30 aprilie 2017, în Franța, și 23-30 octombrie 2017, în România.

“Proiectul ˂Citizen Band˃, așa cum este el denumit, va consolida cooperarea între România și Franța, va întări legăturile în plan cultural între regiunile Vichy și Cluj, va promova cetățenia activă a tinerilor, va dezvolta solidaritatea și va consolida coeziunea socială europeană și nu în ultimul rând, ci poate în cel mai important, va promova patrimoniul cultural imaterial românesc la nivel internațional”. (Dr. Mircea Cîmpeanu – șef proiect)