JOI, 10 DECEMBRIE, DESCHIDEREA “ANULUI 2016 – ANUL FORMAŢIILOR ARTISTICE LA ŞCOALA DE ARTE CLUJ”, CU SPECTACOLUL “LIFE”

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj, în colaborare cu Consiliul Judeţean Caraş Severin şi Şcoala Populară de Arte şi Meserii “Ion Românu” Reşiţa invită pe iubitorii de cultură, joi, 10 decembrie 2015, ora 17.00, în sala “Şantier” a Şcolii de Arte “Tudor Jarda” din Cluj-Napoca,  la deschiderea “Anului 2016 – Anul formaţiilor artistice la Şcoala de Arte Cluj”. Evenimentul va avea loc în cadrul atelierului artistic “Joia Artelor”, ediţia a treia din acest an şi va programa spectacolul “LIFE”, însumând evoluţia unor grupuri vocal-instrumentale şi formaţii din cadrul Şcolii de Arte din Cluj-Napoca şi al Şcolii Populare de Arte “Ion Românul” Reşiţa. Din partea reşiţenilor, vor evolua pe scenă Grupul vocal-instrumental CRESCENDO al Şcolii de Arte Reşiţa, coordonator Lucia Ghilea, regia artistică Dan Mirea, imagine Adrian Pâslă şi Grupul vocal-instrumental folk STING BAND, coordonator Dumitru Boru – într-un spectacol realizat în Tabăra de vară de la Coronini, judeţul Caraş Severin, în luna septembrie a acestui an.  La rândul său, Şcoala de Arte din Cluj va prezenta publicului un spectacol realizat de formaţia de muzică uşoară NAPOCA, Orchestra de muzică POPULAR, Orchestra CAMERATA – toate trei coordonate de expertul Mihai Nan, formaţia SPA JAZZ BAND – coordonator Onişor Rodilă şi formaţiile camerale, dirijate de expertul Emanuil Toma.

”Anul 2014 trecut a fost , cu tabere de creaţie şi spectacole în care i-am încurajat pe tineri să urmeze aceste cursuri de învăţare a instrumentelor, iar anul 2016 va fi cel al formaţiilor artistice, deschiderea fiind făcută joi, 10 decembrie, împreună cu Şcoala de Arte Reşiţa. Vom continua acest tip de acţiuni, curând, prin înfiinţarea unei noi formaţii artistice, în colaborare cu foştii cursanţi ai Şcolii de Artă din Satu-Mare, actualmete studenţi la Cluj-Napoca, pe care-i vom  îngloba într-o formaţie unică, născută sub auspiciile celor două şcoli de arte – din Cluj şi Satu Mare. De asemenea, se va înfiinţa şi “Fanfara Judeţului Cluj”, urmând a fi organizate câteva tabere muzicale dedicate în mod special dezvoltării formaţiilor artistice”, a declarat Vasile Corpodean, managerul Şcolii Populare de Arte din Cluj. Decorurile spectacolului “LIFE” îi aparţin expertei Monica Korent iar prezentarea acestuia va fi făcută de către actorul Petre Băcioiu. Intrarea este liberă!