|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

INTERFERENŢE CULTURALE CLUJ-ALBA

Interferenţe culturale Alba-Cluj în arte şi meşteşuguri populare.

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj, împreună cu Consiliul Judeţean Alba,  Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba-Iulia,-Şcoala de Arte  vă invită în data de 26 octombrie 2010, ora 19,  Galeria “55”, str. Fabricii de Zahăr nr. 51 Cluj-Napoca, la  vernisajul unei expoziţii cu lucrările realizate de către cursanţii Şcolii de Arte Alba Iulia, secţiile externe: Arieşeni, Avram Iancu, Horea, Vidra, Şălişte, Săsciori, Şugag, Bucerdea Vinoasă, Biia, Vinerea.

Cursanţii acestor secţii ne vor încânta cu lucrări realizate în următoarele tehnici tradiţionale: crestături în lemn, împletituri din nuiele, cusături tradiţionale, pictură religioasă pe lemn şi sticlă, prelucarea lemnului.