„ÎNTÂLNIRILE DE LA CLUJ” 25 APRILIE 2013

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, în colaborare cu Consiliul Judeţean Argeş şi Şcoala Populară de Arte şi Meserii Piteşti, vă invită în data de 25 aprilie 2013, la ora 17, la sediul Şcolii de Arte Cluj de pe strada Fabricii de Zahăr, nr. 51, sala „Şantier”, la a II-a ediţie a „Întâlnirilor de la Cluj”.

Veţi putea urmări evoluţia cursanţilor celor două şcoli de arte, într-un dialog artistic şi cultural de cea mai bună calitate.

Îşi vor da concursul: trupa de dans sportiv „Harmony” – Şcoala de Arte Piteşti, taraful „Mlădiţe argeşene”, Grupul folcloric „Argeşelul”, formaţia de rock „Simbolic” – Piteşti, cât şi „Căluşarii de la Bârla” – Argeş.

Din partea Şcolii de Arte Cluj vor evolua formaţia „Napoca”, formaţia de dans „Rhythm Nation”, trupa de teatru „Pavlov 25” şi taraful „Rapsodia Someşană”.

În holul expoziţional al Sălii „Şantier”, veţi putea viziona o expoziţie de artă plastică numită „Sus pe Argeş la izvoare”, în care expun lucrări tematice cursanţii Şcolii de Arte şi Meserii Piteşti.

De asemenea, cursanţii de la secţia foto Piteşti vor expune lucrări sub genericul „Instantanee argeşene”.

În Atelierul de grafică al Şcolii de Arte Cluj, va avea loc la ora 15,30, o lecţie deschisă cu tema „Desen decorativ, stilizare structuri din natură” susţinută de profesorul de pictură al Şcolii de Arte Piteşti, Elena Zavulovici, lecţie la care vor participa cursanţi ai celor două şcoli şi alţi iubitori de artă.

Este pentru  prima dată când, în cadrul proiectului Şcolii de Artă Cluj, „Întâlnirile de la Cluj” se întâlnesc cele două şcoli de arte într-un parteneriat cultural de anvergură, fiind o oportunitate fericită de cunoaştere artisitcă şi personală între cursanţii celor două şcoli, cât şi pentru o ambianţă culturală de calitate.

Conducerea celor două şcoli de arte – Gabriela Pendiuc – manager Şcoala de Arte şi Meserii Piteşti, Marius Moldovan – director artistic Şcoala de Arte Cluj şi Vasile Corpodean – manager Şcoala de Arte Cluj, vă invită să participaţi la acest spectacol de excepţie, în data de 25 aprilie 2013, ora 17 în sala „Şantier”.