INAUGURĂRI DE NOI SECŢII EXTERNE ALE ŞCOLII DE ARTE – LA CÂMPIA TURZII ŞI RĂCHIŢELE

Şcoala Populară de Arte, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Cluj, împreună cu Primăria Municipiului Câmpia Turzii şi Asociaţia Artiştilor Plastici Câmpia Turzii inaugurează miercuri, 12 octombrie, ora 17.00, la Palatul Cultural „Ionel Floaşiu” din localitate, Secţia de Arte Vizuale Câmpia Turzii. Evenimentul se va desfăşura după următorul program: prezentarea cursanţilor; vernisajul expoziţiei de pictură, cu lucrări realizate în Tabăra de creaţie Cheile Turzii, 2015; momente artistice susţinute de experţii şi cursanţii de la secţiile de muzică clasică din Cluj-Napoca.

O altă inaugurare a unei secţii externe a Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda”, cea a Secţiei Externe Ţesut-Cusut Răchiţele, va avea loc două zile mai târziu, la data de 14 octombrie, ora 16.00, la Căminul Cultural Răchiţele. Inaugurarea se va desfăşura după următorul program: parada portului popular cu sătenii din Răchiţele; prezentarea cursanţilor; vernisajul expoziţiei de pictură „Iubesc Clujul!”; moment folcloric susţinut de cursanţii secţiei de muzică populară Cluj-Napoca; joc popular cu Grupul „Muguraşii” din Răchiţele – instructor Daniel Rusu.

“Misiunea Şcolii de Arte Cluj, ca instituţie a Consiliului Judeţean, este aceea de a acoperi din punct de vedere educaţional şi cultural cât mai multe localităţi ale judeţului. La solicitările localnicilor am dezvoltat două noi secţii externe – la Câmpia Turzii şi Răchiţele.  De activitatea de la Câmpia Turzii se va ocupa d-na Felicia Răcean, iar la Răchiţele renumitul meşter popular Elvira Gavriş. Un lucru important pe care trebuie să vi-l dezvălui este faptul că Şcoala de Arte a născut promotori în teritoriu, din rândul foştilor  nostril cursanţi. Astfel, la Câmpia Turzii, un rol esenţial în crearea secţiei l-a avut d-na Iuliana Pop, preşedintele Asociaţiei Artiştilor Plastici Câmpia Turzii şi la Răchiţele d-na Cristina Maria Mihuţ, ambele absolvente merituoase ale şcolii noastre”, a declarat, referitor la cele două evenimente dl. Vasile Corpodean, managerul instituţiei.