FESTIVALUL NAŢIONAL DE POEZIE „OCTAVIAN GOGA” EDIŢIA A XXXIII-A

Spectacol al Şcolii de Arte Cluj, la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea, în cadrul Festivalului Naţional de Poezie „Octavian Goga”

Duminică 22 octombrie, la Muzeul Memorial „Octavian Goga”, s-a desfăşurat ceremonia premierii laureaţilor celei de-a XXXIII-a ediţii a Festivalului Naţional de Poezie „Octavian Goga”, organizat Direcţia pentru Cultură a judeţului Cluj, Muzeul Memorial „Octavian Goga” şi filiala Cluj a Uniunii Scriitorilor din România. „Un concurs cu o tradiţie de treizeci şi trei de ani care are şi calitatea de a fi unul dintre cele mai serioase din toată ţara şi unde juriul şi-a făcut treaba. Uitându-vă pe lista participanţilor, veţi găsi mulţi scriitori consacraţi. Am avut o participare foarte mare 65 de concurenţi din 12 judeţe ale ţării, iar Marele Premiu al festivalului l-am oferit scriitorului Adrian Lesenciuc din Braşov”, a mărturisit, în cuvântul său, dl. Victor Cubleşan, directorul Direcţiei pentru Cultură a Judeţului Cluj. În cadrul evenimentului, ca întotdeauna la acţiunile majore ale acestei instituţii, Şcoala Populară de Arte Cluj a susţinut un reuşit program artistic, realizat de experţii şi cursanţii săi. Spectacolul, prezentat de actorul Petre Băcioiu a cuprins mai multe momente muzicale şi poetice: microrecital de pian al expertei Olga Bordas cu „Vals nr. 2”, op. 69 şi „Valas nr. 9”, op.69 de Fr.Chopin;  piesa “Capricho Arabe”- de Francesco Tarrega, interpretată de Cristian Zaharia, expertul clasei de chitară; piesa “Comptime d`un autre ete”- de Yann Tiersen, interpretată la pian de cursanta Olimpia Damşa; microrecital de poezie din creaţia lui Octavian Goga susţinut de Petre Băcioiu – poeziile “Poezie”, “Revedere” şi “despărţire” – precum şi alte câteva momente poetice oferite de scriitorii Minerva Chira şi Sorin Grecu. Au urmat recitări din creaţia poeţilor premiaţi în festival, iar din rândul lor a impresionat, de departe, audienţa – cu poezia sa, dar şi cu un microrecital la pian – tânăra Iulia Iacob, elevă în clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Cluj-Napoca, o mare speranţă a poeziei clujene. La final d-na Ioana Lidia Ilea, managerul Muzeului Memorial, a mulţumit celor prezenţi pentru contribuţia adusă la reuşita evenimentului, iar fostul director al Muzeului prof. Aurel But – fost director timp de 32 de ani al instituţiei – a făcut o rememorare a momentelor mai importante din istoria acestui festival de mare prestigiu.  „Am asigurat şi cu această ocazie partea de festival a concursului-festival şi prezenţa noastră, aproape continuă, la Ciucea, reprezintă o adevărată stagiune artistică şi un al doilea sediu al instituţiei noastre, mai ales acum când suntem şi noi bucuroşi – ca dealtfel toţi clujenii – că muzeul a rămas al Statului român”, a declarat, la rândul său, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii de Arte Cluj.