|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

„FASHION MIX”- EDIŢIA A XII-A, EXPOZIŢIA DE DESIGN VESTIMENTAR

„Fashion Mix”- ediţia a XII-a, expoziţia de design vestimentar a Şcolii de Arte Cluj. Galeria „Arte” Cluj-Napoca.

Joi 5 martie 2020, la Galeria „Arte” din Cluj-Napoca a avut loc vernisajul celei de-a XII-a ediţii a Expoziţiei „Fashion Mix”- aparţinând cursanţilor claselor  de design vestimentar ale Şcolii de Arte Cluj. Cu denumirea generică de „Textile Net”, aceasta a fost deschisă tocmai în ajunul lui 8 Martie – Ziua Internaţională a Femeii – prezentând publicului clujean cincisprezece piese de  îmbrăcăminte, realizate de tot atâtea cursante din anii I, II şi III, ale claselor coordonate de d-na expert Monica Artemiza Korent. „Evenimentul, devenit deja tradiţie, are loc primăvara şi este dedicat femeilor. Colecţiile şi culorile pieselor pe care le expunem reprezintă trendurile anului 2020, astfel că anul I prezintă drapaje, anul II croiuri, iar anul III concepte. Materialele folosite sunt: plasă, tul, tafta, voal, catifea plisată. Despre cursantele de anul I pot spune că au la baza creaţiei lor teme din Istoria Antică, cu drapaje, voaluri simetrice, croiuri simple – dar efectul acestora fiind cel scontat”, a mărturisit d-na Korent, în deschidere. Apoi le-a rugat pe câteva dintre cursantele anilor superiori să-şi explice singure creaţiile. „Având ca punct de plecare natura, cu etapele de dezvoltare a plantelor, sursa de inspiraţie fiind sămânţa „puşcată” a unei plante, primăvara, am dorit să transpun structuralitatea seminţei prin intermediul acestei rochii, folosind taftaua fâşată”, a mărturisit Anca Ţibrea, cursantă de anul II. „Inspiraţia pentru salopeta realizată de mine vine de la amarant, o plantă de un verde puternic şi curgătoare precum iedera. Materialul folosit la această rochie este doar voalul de mătase naturală – o ţinută perfectă, acum, în acest anotimp, pentru persoane cu vârste cuprinse între 20 şi 40 de ani”, a declarat apoi Alexandra Ţicudean, din acelaşi an de studiu precum predecesoarea. La rândul său, Veronica Călin, cursantă de anul III, a rostit următoarele: „Aceasta face parte din lucrarea mea de diplomă, care se inspiră din perioada Victoriană, iar materialele folosite sunt mătasea naturală şi catifeaua, prin contraste de culoare conforme tendinţelor acestui an”. O lucrare inedită prin structura ei a fost cea a Pristerei Miriam, anul II, care imprimat pur şi simplu pe fustă o poezie! Iată cum îşi descrie aceasta creaţia: „M-a inspirat natura, florile de maci din timpul furtunii, de aceea am şi scris pe ea poezia „Thunderstorm”, în engleză. Materialele folosite sunt satin şi tul, marşând în permanenţă pe modificarea lor”.

În concluzie, o nouă expoziţie de efect, purtând marca Şcolii de Arte Cluj, deschisă vizitatorilor pentru trei săptămâni, de luni până vineri, între orele 13.00- 19.00, la Galeria „Arte” de pe strada Vasile Alecsandri nr. 1!