EXPOZIŢIE „POVESTE ÎN ACUARELĂ” LA GALERIA „ARTE”

Liceul Tehnologic Special pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca, în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda”, va organiza în perioada   26 martie – 1 aprilie 2018 expoziţia Concursului Naţional Artistic cu Participare Internațională „POVESTE ÎN ACUARELĂ”. Concursul se află la a X-a ediţie şi este organizat cu ocazia Zilei Şcolii, fiind aprobat de MEN şi cuprins în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interregionale (CAERI) la poziția Nr. 136/2018.

„POVESTE ÎN ACUARELĂ” este concurs artistic cu participare internaţională, având caracter interdisciplinar, în care au fost implicaţi 300 de elevi şi preşcolari din şcolile speciale şi de masă din ţara noastră, precum şi din Serbia și Grecia. Tema aleasă pentru acest an este călătorie în lumea imaginară, prin realizarea unei ilustraţii la o poveste îndrăgită de copii, la un text literar, sau realizarea portretului unui personaj preferat.

Scopul general al acestui concurs este realizarea de activităţi extracurriculare, ca modalitate complementară de participare activă a tinerilor în comunitate, creşterea calităţii procesului educaţional prin abordare crosscurriculară, condiţii egale, echitabile de acces la educaţie pentru elevii cu dizabilităţi, dezvoltarea deplină a potenţialului creator.

Ca obiectiv specific, se urmăreşte o creştere a calităţii învăţării prin fructificarea cunoştinţelor achiziţionate în cadrul școlii, coroborate cu activităţi extracurriculare, de cunoaștere, de autocunoaștere, de formare de priceperi și deprinderi. Concursul valorifică astfel informaţii acumulate la orele de limba şi literatura română/maternă, consiliere, educaţie plastică, precum şi competenţe dezvoltate la aceste discipline, vizând aplicarea practică a informaţiilor şi competenţelor.

Expoziţia va fi deschisă oficial în data de 26 martie 2016, la ora 16.00, la Galeria Arte a Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda”, Str. Vasile Alecsandri    Nr.1, Cluj-Napoca. Expoziţia este parte a activităţilor de diseminare a rezultatelor concursului, iar în cadrul ei se vor anunța câştigătorii competiției.

Atât obiectivele generale, cât şi cele specifice ale concursului, le considerăm îndeplinite pe deplin şi suntem extrem de fericiţi că, prin exprimare vizual-plastică, am suprimat graniţele de comunicare lingvistică, dar şi graniţele convenţional-geografice, fructificând parteneriatele educaţionale intrate deja în tradiţie, atât cele naționale, cât și cele internaționale.

Director,                                                                                   Coordonator de proiect,

prof. Zoe Piontchevici                                                              prof. ed. vizual-plastică Irinel-Lucia Oltean