EXPOZIŢIA DE PICTURĂ „PERSPECTIVE ŞI CERTITUDINI” LA SATU MARE

Consiliul Judeţean Cluj, Consiliul Judeţean Satu Mare, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Şcoala de Arte Satu Mare şi Asociaţia Artiştilor Plastici Câmpia Turzii vă invită în data de 20 martie 2014, la ora 14 la Şcoala de Arte Satu Mare să luaţi parte la vernisajul expoziţiei de pictură „Perspective şi certitudini”.

În cadrul acestei expoziţii vor expune cursanţii Şcolilor de Arte din Satu Mare şi Cluj-Napoca cât şi membrii Asociaţiei Artiştilor Plastici din Câmpia Turzii. Formatul expoziţiei e gândit ca un dialog între cursanţi cu perspective de afirmare artistică şi artişti plastici cu certe calităţi artistice, testate în nenumărate expoziţii de artă.

Organizarea acestei expoziţii este rodul excelentelor relaţii de colaborare artistică statuate în ultimii ani între Şcoala de Arte Satu Mare şi Şcoala de Arte din Cluj.

După ce anul trecut în aceeaşi galerie a Consiliului judeţean Satu Mare a avut loc expoziţia de promovare a Clujului şi a artiştilor săi „Clujul – oraşul comoară”, de data aceasta Şcoala de Arte Cluj s-a asociat artistic cu tânăra, dar activa Asociaţie a Artiştilor Plastici din Câmpia Turzii.

Sub titlul „Verde crud” vor expune din partea Asociaţiei din Câmpia Turzii următorii artişti:

Maria Florentina Albu, Vasilica Marina Caluser, Felicia Cioca, Tudor Calin Cioca, Ioana Colcer, Mihaela Crisan, Natalia Crisan, Cristina Fenesan, Rodica Lupan, Radu Miclaus, Iacob Mihaltan, Aurelian Mistariu, Ana Maria Nagy, Carmen Pavaloaia, Romeo Pavaloaia, Iuliana Dana Pop, Georgeta Rusu, Maria Sasaran, Mihaela Sebeni, Flora Sopa, Sorina Serban, Paula Vonas, Alida Nagy, Viorel Moldovan.

Preşedintele Asociaţiei Artiştilor Plastici Câmpia Turzii este doamna Iuliana Pop.

Sub titlul „La vita e bella” vor expune cursanţii clasei de pictură a Şcolii de Arte Cluj, coordonatori experţi Farkas Melinda, Crişan Duiliu şi Fabian Arpad:

Ruxandra Flueraş, Delia Flueraş, Antonio Eduard Kadar, Daniel Cosma, Dorina Graur Gliga, Mihaela Bărbos, Mihaela Brânzaş, Dan Tudor Mihoc, Teodora Mnerie, Alexandra Demeny, Mihaela Diana Miclea, Rodica Petruş, Mircea Bumbu, Iulia Galea, Diana Hoţiu, Ilyes Rozalia, Teodora Gavriluţ, Sonia Fabian, Lili Mihacea, Bogdan Ciocnadi.

Din partea Şcolii de Arte Satu Mare expun cursanţii: Bereş Gianina, Naghi Ioana, Ene Daniela, Fiat Cristina, Guga Margareta – coordonator Robert Abkorovits.

În cadrul vernisajului va avea loc şi un moment artistic susţinut de către elevii Şcolii de Arte Satu Mare.

Sunteţi aşteptaţi aşadar la Satu Mare la un dialog artistic între trei instituţii de cultură de prestigiu din judeţele Cluj şi Satu Mare.