EXPOZIŢIA „CLUJUL – ORAŞUL COMOARĂ” LA CHIŞINĂU

Primăria Municipiului Chişinău, Biblioteca Municipală „Bogdan Petriceicu Haşdeu” Chişinău, Consiliul Judeţean Cluj, Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, organizează în data de 16 octombrie 2014, ora 11, vernisajul expoziţiei „Clujul – oraşul comoară” în Galeria de Artă a Bibliotecii „Transilvania” din Chişinău.

Biblioteca „Transilvania” din Chişinău a luat naştere în anul 1991 şi este expresia legăturilor trainice stabilite între Cluj şi Chişinău, prin donarea de către Biblioteca „Octavian Goga” şi clujeni a mii de cărţi de cultură românească, într-o perioadă când scrierea românească în caractere latine era o raritate în Basarabia.

Expoziţia itinerantă de promovare a Clujului şi a artiştilor săi a poposit în mai multe localităţi din România, printre care Bucureşti, Reşiţa, Satu Mare, Târgu Mureş, Alba Iulia, Carei, Turda, sub diverse denumiri: „Iubesc Clujul”, Iubesc Clujul, iubesc Turda”, „Cluj-Kolozsvar-Klausenburg”, „Scrisoare de dragoste pentru Cluj”, „Despre Cluj”. Este pentru prima dată când prezentarea acestui proiect se face în afara graniţelor României, Chişinăul reprezentând un reper pentru istoria şi cultura spaţiului românesc.

Este un proiect unic în România şi se înscrie în cadrul activităţilor legate de susţinerea Clujului pentru titlul de „Capitală Culturală Europeană – 2021”.

În acest an expoziţia a mai putut fi admirată la Galeriile „Gheorghe Naum” din Brăila, Galeriile „Ştefan Luchian” din Botoşani şi la Consiliul Judeţean Timiş.

„Clujul – oraşul comoară” prezintă o nouă viziune a cursanţilor Şcolii de Arte – generaţia 2014 – asupra subiectului „Cluj”, subiect care a fost supus atenţiei artistice tuturor cursanţilor care au frecventat Şcoala de Arte Cluj în ultimii patru ani la secţia arte vizuale.

De această dată expun următorii cursanţi ai claselor de pictură, grafică şi tehnici în pictură: Liliana Mihacea, Eugenia Ursu, Iulia Todică, Alexandra Morariu, Tudor Schimbischi, Alexandru Sima, Margareta Pentelescu, Paulina Pop, Alexandru Ciocnadi, Stela Varga, Iulia Gugu, Irina Stănuţă, Ramona Vulturar, Rozalia Ilyes, Elena Marinca, Bogdana Milea, Teodora Gavriluţ, Diana Hoţiu, Maria Duşa, Cristina Mureşan, Monica Iluţiu, Elisabeta Vişovan, Amalia Crişan, Silvia Dragoş, Barabas Despina, Daniel Cosma, Mihaela Bărbos, Rodica Petruş, Eduard Kadar, Raluca Ilieş, Adriana Buza, Teodora Mnerie, coordonaţi de către experţii Melinda Farkas, Fabian Arpad, Duiliu Crişan.

De asemenea, vor fi expuse şi lucrările realizate în cadrul proiectului „Clujul văzut de un oşean”, autor fiind absolventul Şcolii de Arte Satu Mare, Vasile Marina.

Vernisarea expoziţiei „Clujul – oraşul comoară” face parte dintr-un şir de activităţi înscrise în cadrul Zilelor Bibliotecii „Transilvania” din Chişinău, aflate la a XXIII-a ediţie, în perioada 13 – 18 octombrie 2014. La vernisarea expoziţiei vor participa oficialităţi din România şi Republica Moldova. Expoziţia este deschisă din 16 octombrie 2014 până în data de 12 noiembrie 2014.