CURS GRATUIT DE ŢESUT-CUSUT LA ŞCOALA DE ARTE CLUJ
Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca va organiza în perioada 18 – 23 aprilie 2016, între orele 17 – 19, la sediul său de pe strada Fabricii de Zahăr nr. 51 un curs gratuit de cusut-ţesut tradiţional. Cursul va fi susţinut de către doamna Elvira Gavriş, meşter popular din satul Bedeciu din Munţii Apuseni, membru al Academiei Artelor Tradiţionale de la Sibiu, titulara cursului de artă populară al Şcolii de Arte Cluj din localităţile Bedeciu, Căşeiu şi Cluj-Napoca.
În cadrul cursului veţi fi iniţiaţi în „taina” punctelor de cusut tradiţional şi în confecţionarea de podoabe populare.
Cei interesaţi sunt rugaţi să-şi anunţe dorinţa de participare pe mailul Şcolii de Arte Cluj: scoaladeartecluj@yahoo.com.
Acest curs este gratuit, fără taxă de participare, fără limită de vârstă, materialele necesare fiind asigurate de către Şcoala de Arte Cluj.
Ulterior, se va organiza o expoziţie cu lucrările realizate, de Ziua Iei, 24 iunie 2016, la Galeria „Arte” a Şcolii de Arte Cluj.

