CONCURSUL NAŢIONAL DE GRAFICĂ “ANUALA DE GRAFICĂ”

12 februarie 2015 – 18 martie 2015

Consiliul Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca organizează a VI-a ediţie a Concursului Naţional de Grafică “Anuala de grafică”. Prin acest concurs se urmăreşte promovarea iubitorilor de grafică precum şi valorificarea talentului acestora.

Tema concursului din acest an este : „Landscape”

Tehnica este la alegere, dar se va ţine cont de tehnicile specifice graficii.

Fiecare participant va înscrie în concurs maxim trei lucrări, pe passe-partout, dimensiune maximă: 50 x 70 cm.

Pe verso-ul lucrărilor vor fi înscrise: numele şi prenumele, localitatea, titlul lucrării, tehnica şi dimensiunea.

Adresa la care se vor expedia lucrările este: Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, str. Fabricii de Zahăr nr. 51, Cluj-Napoca, cod postal 400624.

Data limită de trimitere a lucrărilor este 18 martie 2015.

Jurizarea şi vernisarea expoziţiei vor avea loc la Galeria „Chipurile Clujului”, în data de 19 martie 2015. Returnarea lucrărilor se va face de către organizatori, după închiderea expoziţiei.

Lucrările premiate vor rămâne în patrimoniul Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, iar premiile sunt importante albume de artă.

Premianţii se vor putea înscrie la Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj-Napoca fără a mai da examen de admitere.

Rugăm participanţii să confirme înscrierile pe adresa scoaladeartecluj@yahoo.com.

Informaţii suplimentare se pot obţine de pe site-ul instituţiei www.scoaladearte.ro, la rubrica Concursuri, festivaluri, tabere proprii 2015, sau la rubrica Evenimente.