|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

CENACLUL LITERAR-ARTISTIC „STEAUA FĂRĂ NUME”- EDIȚIA A VII-A, LA MĂNĂSTIREA MUNTELE RECE!

De Ziua Culturii Naţionale, Cenaclul „Steaua fără nume” al Şcolii de Arte Cluj, la mănăstirea Muntele Rece!

Întâlnire-spectacol de colecţie a Cenaclului „Steaua fără nume” a Şcolii de Arte Cluj  joi, 16 ianuarie 2020, la mănăstirea Muntele Rece!  Cea de-a VII-a ediţie a acestui gen de evenimente desfăşurate de către cenaclul coordonat de poetul Sorin Grecu a cuprins poezie, de mare calitate, aparţinând poeţilor Ion Cristofor, Ioan-Pavel Azap, Mirela Duma, Ionel Federiga, Sorin Grecu, eseuri – scrise de Arsenie Gălăţan, stareţul mănăstirii şi pricesne, interpretate de un grup de cursanţi ai Şcolii de Arte Cluj, de la clasele de canto muzică populară, coordonate de experţii Ana Strîmturean, Ioana Candrea şi Doru Sechei. Gheaţa evenimentului a fost spartă de către coordonatorul cenaclului, cu două poeme religioase, „Duhovnicească” şi „Astăzi mi s-a mai luminat Iisus”, din volumul „Catedrala primatelor”, după care Arsenie Gălăţan, gazda evenimentului – stareţul mănăstirii, totodată scriitor de mare subtilitate – a citit câteva eseuri din cartea sa „Mirajul existenţei – jurnal conceptual”, mărturisind, printre altele: „Ne bucurăm că aţi venit aici, în mănăstirea noastră – şi sper ca Dumnezeu să vă lumineze sufletul într-ale ortodoxiei”. A urmat apoi microrecitalul expertului Ioana Candrea – fiică de preot – cu două splendide pricesne „Sub cruce cad Iisuse iar” şi „Ridica-voi ochii mei la ceruri” după care a încântat spectatorii prezenţi în sala de ceremonii a mănăstirii Martin Teodora cu piesele „Preamilostivă Maică” şi „Să faci, o Iisuse”! A sosit din nou rândul poeziei, prin Ionel Federiga, emoţionant prin versurile sale care exprimă vibraţia pământului şi a anotimpului, cu poemele „Ninge ca-n poveşti” şi „Eu ştiu ce-nseamnă”, urmat de o nouă repriză de pricesne, interpretate de Gabor Antonia – „Sub o salcie pletoasă” şi „Am venit Măicuţă” – şi Haja Diana – „Prea Sfântă Născătoare” şi „Doamne-ai milă”! Apoi, înainte de recitalul său, Marius Ţion, poet şi teolog, a ţinut să mărturisească: „Doresc să susţin public: am convingerea că revigorarea şi renaşterea neamului românesc nu se va putea face decât prin biserică  şi prin cultură. Unde mai bine decât în această mănăstire putem să-L întâlnim pe Hristos – şi pentru mine tinerii pe care i-am ascultat cântând pricesne sunt o binecuvântare”!  Apoi a citit trei poeme din creaţia sa, unul din ele scris chiar în mănăstire: „Icoana din lacrimă”, „Nordul sfânt” şi „Văzduhul poeţilor”. În continuare, conform principiului alternanţei – muzică-poezie – au urmat Sabou Mădălina, cu „Blândul păstor” şi „Doi ochi au plâns pe cruce” şi cunoscutul poet şi critic de film Ioan-Pavel Azap, cu un poem fără titlu şi „Mică idilă feroviară”, poemul care poartă  şi titlul celei mai recente cărţi publicate . O altă repriză de pricesne a emoţionat din nou, profund, sala – prin Bonda Rareş, cu „Iisuse-al meu prieten scump” şi Cozma Aurora, cu „Isus şi mucenicii” – după care a evoluat poeta Mirela Duma, româncă stabilită în Italia, cu poemele „Sensul de a fi”,  din volumul  „În joc de ploi” și „Dar pentru rege” din volumul „Curajul de fiecare zi”. De menţionat faptul că poeta Mirela Duma este un maestru al poeziei de tip oriental, fiind unul din puţinii poeţi români cu un volum de haiku publicat în Japonia, dar şi cu poeme apărute în antologii apărute în întreaga lume, traduse în limbi de circulaţie şi, lucru mai puţin întâlnit, chiar în tibetană.  Curând, pricesnele au intrat din nou în elementul lor, prin Cordoş Cosmin – Cătălin, cu priceasna „Lacrimi mari îmi curg pe faţă” –  urmat de un renumit poet clujean, Ion Cristofor, reprezentant de marcă al grupării „Echinox”, la rândul său tradus în mai multe limbi de circulaţie – şi important mesager al poeziei româneşti în lume – care a citit două splendide poeme din creaţia sa, mărturisind totodată că e extrem de emoţionat de evenimentul cultural de la mănăstirea Muntele Rece, poezia fiind, de fapt căutarea lui Dumnezeu. „Nu putem fi alături de tot soiul de indivizi care cer scoaterea orelor de religie din şcoli…Dar aşa se întâmplă cu această lume care a luat-o pe calea pierzaniei, însă noi ştim că marii scriitori români au fost întotdeauna în preajma bisericii – iar pentru mine faptul că mă aflu aici îl consider un privilegiu”, a adăugat acesta. Iar seara poetico-muzicală – în care Duhul Sfânt părea că a coborât, realmente, printre cei prezenţi – s-a încheiat magic, cu priceasna „Prea Sfântă Maică şi Fecioară”, interpretată de Popa Ioana-Alexandra. La final, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca a mărturisit, încântat, că şi de această dată Cenaclul „Steaua fără nume” şi-a îndeplinit menirea pentru care a fost înfiinţat în urmă cu trei ani: „Rolul său este să facă legătura între arta spectacolului şi literatură – şi cred că acest lucru s-a văzut în astăzi, pe deplin. Vă mulţumesc pentru participare şi părintelui pentru găzduire – sperând să continuăm şi pe viitor colaborarea noastră”!