|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

ARTA ÎN PANDEMIE. PREMII NAŢIONALE PENTRU CURSANŢII ŞCOLII POPULARE DE ARTE “TUDOR JARDA” CLUJ-NAPOCA!

A face artă în vremuri de pandemie, când păstrarea intactă a sănătăţii este esenţială, pentru individ şi societate, acest lucru poate părea unora atipic. Însă, pentru o însemnată categorie de oameni arta reprezintă o formă de supravieţuire – sau măcar de rezistenţă la “intemperii” – care poate duce la menţinerea sănătăţii spirituale şi, automat, a celei corporale, ferindu-i întrucâtva de contagiunea cu temutul virus. Iar pentru Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda”, instituţie subordonată Consiliului Judeţen Cluj, a cărei menire este aceea de a forma artişti – și o face, cu cinste, de peste şase decenii! – creaţia artistică şi procesul educaţional reprezintă principalele sale obiective. Şi, aceasta, în paralel cu susţinerea cursurilor on-line şi  face-to-face, atunci când a fost posibil, s-a integrat încă de la începuturile pandemiei  în circuitul activităţilor organizate de instituţiile similare din ţară. A participat, fără şovăire, la numeroase confruntări artistice!  De aceea, în rândurile următoare, ne vom referi la câteva competiţii de nivel naţional, la care cursanţii Şcolii de Arte Cluj-Napoca au concurat şi au câştigat importante premii. Desigur, în condiţiile impuse de pandemie, deocamdată doar în domeniul artelor plastice, unde, respectând regulile distanţării sociale,  lucrările au putut fi trimise prin poştă diverşilor organizatori de competiţii. Iar cursanţii, experţii şi conducerea Şcolii de Arte Cluj au profitat din plin de această posibilitate, obţinând frumoase premii la mai multe concursuri de gen. În rândurile următoare vă vom oferi câteva exemple de astfel de reuşite, însoţite de declaraţiile premianţilor şi dascălilor acestora, care dezvăluie bucuria lor amestectă cu speranţă. Pentru început, iată ce declară Georgiana Suhar-Toma, cursantă în anul III Grafică, la clasa d-nei expert Alina Blanca Pop, câştigătoarea Premiului II la Concursul Naţional de Pictură şi Grafică “Emancipare”, Ediţia I, Târgu Jiu, desfăşurat la 29 aprilie 2021, dar şi a unei Menţiuni la Concursul Naţional de Pictură şi Grafică – Ediţia a XXV-a, Brăila, pe 26 noiembrie 2020: “Mă bucur că evenimentele culturale au continuat în această perioadă mai diferită și am avut ocazia să particip cu lucrări la expozițiile naționale de artă. Schimbările pe care pandemia le-a făcut în activitatea mea profesională au fost favorabile, astfel că am petrecut mai mult timp, lucrând la ceea ce mă face fericită – și mă bucur că rezultatele muncii mele au fost apreciate! ”

O altă merituoasă competitoare a Şcolii de Arte Cluj  este Gloria Barna Ştefania, elevă, în vârstă de 12 ani, cursantă în anul I la clasa de Grafică a aceluiaşi expert. Aceasta a obţinut, la finele anului trecut,  Premiul Special „Aniversare 25” (secţiunea juniori),  în cadrul  Concursului Naţional de Pictură şi Grafică Brăila, ediţia a XXV-a. Iar adolescenta îşi explică succesul prin cuvinte simple – dar pline de relevanţă: “În pandemie este greu să câștigi un premiu, iar faptul că reușești este o bucurie caldă – și același sentiment îl ai când vezi că sunt profesori care se implică în educația copilului ce visează să ajungă, cândva, artist”. O altă colegă a tinerei de la aceeaşi secţie – de data aceasta persoană adultă – Andreea Puşcuţă, a obţinut, tot la finele anului trecut, Premiul II, la Concursul Naţional de Pictură şi Grafică de la Sibiu, ediţia a VI-a. “În 2019, când am decis să mă înscriu la Grafică, la Școala Populară de Artă, desigur că nu știam ce avea să urmeze. Dar s-a dovedit că a fost cel mai bun lucru pe care l-aș fi putut face. A contat enorm. Am avut șansa ca primul semestru să îl fac la școală, iar apoi, după ce a început pandemia, am putut să exersez tot ce am învățat. Faptul că am avut implicarea asta, că am putut experimenta, cu diverse medii și tehnici, a făcut să se contureze și să se coloreze altfel perioada de izolare, față de cum ar fi fost fără partea de artă. Când am aflat de concurs nu am ezitat să particip, deși chiar nu m-am așteptat să iau vreun premiu. Profesoara, d-na Blanca Pop, a avut însă mare încredere, iar eu i-am urmat sfaturile și am avut bucuria de a câștiga premiul II. Chiar a fost o mare surpriză și l-am primit cu mult entuziasm! A fost grozav fiindcă s-au ținut concursurile, chiar şi în condițiile date. M-am simțit implicată, conectată și valorizată”  – explică Andreea Puşcuţă. Iar dascălul celor trei merituoase cursante, Alina Blanca Pop, a ţinut să descrie condiţiile în care şi-a desfăşurat munca în toată această perioadă:  “Sigur că procesul predării online nu este acelaşi cu cel de la clasă, mai ales că şcoala noastră de arte este foarte bine dotată, fiind şi cea mai mare din ţară, dar noi, coordonatorii de curs şi experţii, ne-am creat metode noi care funcţionează. Personal, sunt obişnuită cu calculatorul şi adeptă a lucrului cu softurile şi cu Internetul, fiind grafic-designer, tehnoredactor şi corector de text de 20 de ani. Mai mult, am colaborat cu agenţii de publicitate din străinătate, dând interviuri şi comunicând online, dar nu toată lumea se descurcă uşor împartăşind informaţii online, şi nu orice materie se pretează la un astfel de mod de predare… Tot aşa, mulţi dintre cursanţi nu sunt deloc apropiaţi de platformele de socializare şi de calculatoare şi nu se simt în largul lor să înveţe online, iar alţii se înscriu la Şcoala Populară de Arte tocmai pentru a-şi petrece timpul liber, lucrând relaxaţi, socializand şi comunicând cu colegii, drept urmare renunţând la a se înscrie din nou la cursuri. De asemenea, o etapă extrem de importantă în evoluţia ca artist plastic este studiul omului şi al naturii, studiu care trebuie să se desfăşoare în clasă, cu model “în carne şi oase”, care are trăiri şi sentimente proprii, pe care discipolul le studiază şi le exprimă în lucrarea sa, mediul online lăsând de dorit la acest capitol. Totuşi, este foarte bine că în ţară şcolile şi aşezămintele culturale nu au sistat concursurile, oricum ar fi ele – online sau nu, iar cursanţii au bucuria să lucreze, să participe şi unii chiar să câştige premii.”

Nici Grigore Găurean, la rândul său expert la clasa de Pictură din Şcoala de Arte Cluj nu se poate plânge de faptul că ucenicii săi au lipsit din competiţii, în toată această perioadă. Astfel, două cursante ale acestuia, Macaria Claudia, anul II şi Krupa Tunde, anul II , au obţinut, după cum urmează: Macaria Claudia – Menţiune la Concursul Naţional de Artă Plastică „Ion Irimescu”, Suceava, ediţia a XIV-a, organizat pe 26 februarie 2021, iar Krupa Tunde – un onorant premiu III, la concursul organizat pe 29 aprilie 2021, de Şcoala Populară de Artă „Constantin Brâncuşi” din Târgu Jiu, cu tema „Emancipare”. Iată, în câteva fraze, conform propriilor mărturisiri, paşii pe care expertul Şcolii de Arte Cluj-Napoca i-a avut de parcurs în toată această perioadă: „Din păcate, sunt concursuri care limitează participarea, permiţând prezenţa unui singur cursant din şcoală, asta când sunt mai mulţi de valori egale şi care ar merita să aibă, la rândul lor, lucrări trimise. Pot susţine că aceste cursuri online oferă posibilitatea predării, având ca avantaje eventualitatea revederii, oricând, a lecţiilor şi discuţiilor efectuate, în scris, a corecţiilor făcute pe fotografiile lucrărilor, folosind programe grafice. Totodată, această manieră de învăţământ oferă posibilitatea eliminării timpilor de deplasare – la şi de la şcoală – a cursanţilor. Cât despre mine, eu am coordonat  rezolvarea lucrărilor pentru concursuri, în cazul în care cursanţii postau ceva şi cereau un feedback. Dezavantajul este, totuşi, acela că expertul nu poate interveni fizic la corecţia lucrărilor cursanţilor”.

Alte trei talentate cursante ale instituţiei clujene de cultură, educaţie şi spectacole, de la clasa de Pictură a apreciatului expert Victor Gheorghe Apostu, au obţinut, la rândul lor, frumoase distincţii, cu prilejul unor concursuri organizate în această perioadă pandemică: Diana Munteanu,  Felicia Hațegan – Premiul III (pictură), ambele, la Concursul Internațional de Artă “Ion Popdan”, Ediția a III-a,  desfăşurat pe 16 aprilie 2021, în municipiul Satu Mare şi Chiţa Iuliana-Maria, Menţiune  la  Concursul Naţional de Pictură şi Grafică – Ediţia a XXV-a, Brăila, pe 26 noiembrie 2020. Iată ce simte una dintre premiante, Diana Munteanu, în aceste clipe de izolare, restricţii, virus, distanţare socială, însă totuşi aureolată de câştigarea unui premiu:  “Acestea sunt cuvinte care încă ne invadează prezentul şi ne forţează zilnic să găsim noi soluţii de redobândire a normalitaţii lucrurilor. Cred că modul în care gestionăm această stare de imprevizibilitate ţine de capacitatea de adaptare, de tiparele şi obiceiurile pe care fiecare dintre noi ni le creăm. Legat de studiul picturii în pandemie, recunosc faptul că îmi lipsesc atelierele de lucru, mirosul de vopsea proaspătă din sala de curs, interacţiunile face-to-face şi expoziţiile organizate în vremuri normale. Deşi transpunerea cursurilor de pictură în mediul online nu aduce poate acelaşi entuziasm, pasiunea comună pentru artă ne face să ne adaptăm stilul de lucru. În acest sens, ne bucurăm că am găsit deschiderea, din partea profesorilor, de a explora diferite instrumente şi modalităţi online de lucru, astfel încât să obţinem rezultate. Privind lucrurile dintr-o altă perspectivă şi dincolo de frustrările aduse de pandemie, încetinirea ritmului de viaţă ne lasă loc mai mult pentru explorare, contemplare, reconectare cu sine. Am observat că multe persoane, în aceasta perioadă, şi-au descoperit talente ascunse datorită lucrului în izolare şi timpului liber neaşteptat. Cum arta vine din interior, indiferent de circumstanţele exterioare, ea continuă să se producă, sub o formă sau alta. Iar dacă acest lucru se poate realiza, momentan, doar din spatele unui ecran, ne adaptăm şi mergem mai departe. Chiar dacă sălile de expoziţie au fost închise, dorinţa de a picta, de a crea, rămâne vie. Datorită procesului său, pictura ne eliberează mintea de tensiune şi ne menţine conectaţi cu momentul prezent. Poate că, după acest timp petrecut mai mult, cu noi înşine, vor apărea noi stiluri şi tehnici inedite de exprimare artistică!” La rândul său, Felicia Haţegan pledează pentru credinţa în creaţie şi legătura permanentă cu dascălul clasei, factori care transcend situaţiile limită: “Ca învățăcel al şcolii, am avut bucuria de a întâlni oameni cu care rezonez foarte bine și simt că “vorbim aceeași limbă”,  acei oameni, care pe parcurs s-au transformat într-o nouă familie.  Deși, școala, în mare parte am parcurs-o on-line, prin dibăcia și valențele oratorice, pregătirea profesională și viziunea artistică a domnului profesor Victor Apostu, am reușit să înțeleg cât este de important să fii original și, mai ales, ce presupune asta. Am înțeles, de asemenea, că tot ceea ce exprimăm prin culoare – pensulă, pânză și multe alte instrumente – este de fapt felul în care noi vedem lucrurile, trecute prin filtrul nostru personal, adică bagajul fiecăruia cu emoţii, sentimente și trăiri: Există pictori,/ Care transformă soarele intr-o pată galbenă,/ Dar sunt și alții , care cu arta și inteligenţa lor,/Transformă o pată galbenă în soare – Picasso”. Iar concluzia expertului Victor Apostu este şi ea edificatoare, în spiritul dezbaterii noastre: „În ciuda restricțiilor impuse de către autorități în această perioadă, am reușit să ne repliem și să facem performanță, am adaptat lecțiile pentru a fi predate online și am canalizat energia către creativitate și originalitate. Evident, mult din ceea ce ține de dobândirea competențelor practice în atelierul Școlii a trebuit compensat prin viu grai, transmis online, provocarea cea mai mare fiind bogăția de expresii, formulări, analogii prin care să transmit de fapt o aptitudine practică. Acolo unde puteam să pun mâna, să corectez, să demonstrez, acum trebuie să explic pas cu pas, astfel încât cursantul să înțeleagă și să poată aplica tot ceea ce îi transmit eu”.

Iar răspunsul întrebării, fireşti – dacă ne putem salva prin Artă – după aceste opinii ale experţilor şi cursanţilor Şcolii de Arte Cluj-Napoca, pare acum unul previzibil: DA, omenirea o poate face, fiindcă sensibilitatea şi spiritul, aflate într-o perfectă comuniune, capătă duritatea bazaltului şi înving orice val vremelnic!

Sorin GRECU