|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

AMPLE MANIFESTĂRI LA ŞCOALA POPULARĂ DE ARTE CLUJ, CU OCAZIA ZILEI NAŢIONALE

Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” din Cluj-Napoca, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Cluj, organizează în această perioadă  o serie de manifestări dedicate Zilei Naţionale a României. Începând de mâine, 27 noiembrie 2013 şi până luni, 2 decembrie 2013, sub genericul “România ‘95”, la sediul instituţiei de pe strada Fabricii de Zahăr nr. 51 precum şi în alte locaţii din judeţul Cluj vor avea loc reuniuni corale,  spectacole de muzică populară şi inaugurări de  noi secţii sau cursuri ale şcolii.

Miercuri, 27 noiembrie 2013, toţi iubitorii de artă sunt invitaţi la “Reuniunea corală de toamnă” ce va avea loc de la ora 17:00, în sala “Şantier” a Şcolii Populare de Arte Cluj, strada Fabricii de Zahăr nr. 51. Participă Corala “Canticorum” a instituţiei de cultură şi “Corala Universitarilor Clujeni”, ambele dirijate de profesor Doina Miclea. De asemenea vor fi prezente Coralele “Appasionata” a Casei Municipale de Cultură “George Coşbuc” Bistrita  şi “Viva la muzica” , dirijate de Francisc Mureşan.

Manifestarea este coordonată de profesor Doina Miclea iar intrarea este liberă.

Joi, 28 noiembrie 2013, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” va deschide o nouă secţie de ansamblu instrumental. Aceasta va funcţiona în comuna Frata, judeţul Cluj şi va fi coordonată de Romulus Ciurcui. Momentul inaugural va avea loc la Frata, de la ora 13:30.

Vineri, 29 noiembrie 2013 clujenii sunt aşteptaţi  cu mare drag la un spectacol de muzică populară dedicat Zilei Naţionale a României, susţinut de cursanţii şcolii de la secţiile de muzică populară şi instrumente. Aceştia vor fi acompaniaţi de taraful “Plaiuri Someşene”, coordonat de Vasile Chiorean. În scenă va urca şi Ansamblul “Popular” al Şcolii de Arte, instructor coregraf Florin Rusu. Cu această ocazie va fi inaugurată şi noua scenă a sălii “Şantier”. Manifestarea va debuta la ora 18:00, în sala “Şantier” a şcolii, strada Fabricii de Zahăr nr. 51. Cei prezenţi vor putea admira, în Galeria “Chipurile Clujului” şi expoziţia “România” ce cuprinde lucrări de pictură, grafică, artă fotografică, sculptură şi ceramică. Intararea este liberă iar acţiunile sunt coordonate de experţii Ana Strîmturean, Balla Csaba, Claudiu Ciotleuş, Duiliu Crişan, Fabian Arpad, Andras Koncz Munich, Melinda Farkas, Oana Pop.

Luni, 02 decembrie 2013, la Centrul Cultural “Arta”, Casa de Cultură din Dej, va avea loc inaugurarea a doua noi cursuri ale Şcolii Populare de Arte Cluj. Este vorba de iniţiere fanfară, curs coordonat de Vasile Sima Minea şi iniţiere corală, coordonator Doina Sima Minea. Evenimentul va avea loc de la ora 17:00, în prezenţa primarului municipiului Dej, domnul Morar Costan şi a managerului Şcolii de Arte Cluj, domnul Vasile Corpodean. Aceste noi cursuri sunt rezultatul bunei colaborări dintre Şcoala de Arte “Tudor Jarda” Cluj , Centrul Cultural “Arta” – Casa de Cultură din Dej şi Primăria Municipiului Dej.