|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

ŞCOALA ARTELOR DEJENE – 28 MAI 2014

Şcoala de Arte Cluj continuă ciclul de activităţi numit „Şcoala Artelor” cu o ediţie care se va desfăşura de data aceasta în municipiul Dej în data de 28 mai 2014, ora 17, la Centrul Cultural „Arta”.

Proiectul „Şcoala Artelor” îşi propune să treacă în revistă potenţialul cultural-artistic pe care îl au secţiile de educaţie permanentă ale Şcolii de Arte din municipiile judeţului Cluj. Dacă în data de 21 februarie 2014 s-a desfăşurat cea de-a III-a ediţie a „Şcolii Artelor Turdene” la Teatrul Municipal din Turda – ediţie încununată de un real succes atât prin calitatea momentelor artistice, cât şi prin prezenţa a sute de cetăţeni ai municipiului Turda – iar în data de 27 februarie în municipiul Gherla, acum este rândul municipiului Dej să organizeze ediţia locală a „Şcolii Artelor Dejene”. Prin colaborarea instituţională şi umană dintre Consiliul Judeţean Cluj, Consiliul Local Dej, Primăria Municipiului Dej, Centrul Cultural „Arta” – Casa de Cultură George Coşbuc Dej, îşi vor da concursul cursanţii Şcolii de Arte Cluj de la secţia externă Dej de muzică populară – coordonator Felix Gălan, corepetitor Emil Mihaiu, secţia iniţiere corală – coordonator Doina Sima Minea şi iniţiere fanfară – coordonator Vasile Sima Minea.

Acompaniamentul orchestral pentru partea folclorică este asigurat de către taraful condus de către Emil Mihaiu.

Vi se propune astfel să participaţi la o seară de folclor, muzică de fanfară şi corală, în atmosfera plăcută a Centrului Cultural „Arta” din Dej, să urmăriţi cum se „construiesc”, cu talent şi abnegaţie, viitorii solişti de muzică populară, corală şi fanfară.

Aşadar, nu uitaţi, 28 mai 2014, ora 17, Centrul Cultural „Arta” Dej, întâlnire cu „Şcoala Artelor Dejene”, ediţia I.