|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

SPECTACOL DE MUZICĂ POPULARĂ “REÎNTÂLNIRI”, EDIŢIA A VII-A

Gala “Reîntâlniri”, un excelent spectacol folcloric la Şcoala de Arte Cluj-Napoca!

Joi, 7 noiembrie 2019 Sala “Şantier” a Şcolii Populare de Arte “Tudor Jarda” a găzduit cea de-a VII-a ediţie a spectacolului folcloric “Reîntâlniri”, gală care îi reuneşte în fiecare an pe cei mai merituoşi  dintre absolvenţii instituţiei, practic pe cei care au reuşit să se afirme în show-biz-ul românesc. Desfăşurat sub coordonarea d-nei Ana Strîmturean, cunoscut interpret vocal şi totodată expert al clasei de muzică populară, spectacolul i-a avut drept protagonişti pe interpreţii Valeria şi Traian Ilea, Ionuţ Candrea, Alin Perşa şi pe taragotistul Alexandru Groza, aceştia fiind acompaniaţi de Taraful “Vatră de Dor” al Şcolii de Arte Cluj. Spectacolul – pe o scenă care s-a bucurat de decorul d-nei Korent Monica –  a început cu o  Piesă de orchestră, interpretată de Taraful  „Vatră de Dor” al Școlii Populare de Arte Cluj, dirijat de Marius Moldovan, după care amfitrionul galei, Cosmin Mocean, a trecut la prezentarea primului absolvent care urma să evolueze pe scenă, taragotistul Alexandru Groza. Despre acesta aflăm că a absolvit Şcoala de Arte Cluj în anul 2012, la clasa d-lui Ciprian Poenar. Originar din Gilău, Groza este de asemenea un reprezentant de seamă al zonei etnofolclorice de la poalele Munţilor Vlădeasa, laureat al  mai multor concursuri de profil din ţară şi străinătate, precum: Premiul II la Festivalul Internaţional “În grădina cu flori multe” – Cernăuţi, Republica Ucraina – 2012  şi Premiul I la Festivalul “Florile Ceahlăului” – Piatra Neamţ – 2013.  Acesta şi-a arătat clasa, încă după primele fraze muzicale, delectând publicul cu o suită instrumentală de la Poalele Vlădesei. A urmat curând o suită de dansuri din Codru, interpretată de tinerii şi talentaţii componenţi ai Ansamblului folcloric “Vatră de Dor” al Școlii de Arte Cluj, instruit de Viorel Dragomir, după care a sosit rândul lui Alin Perşa, cel de-al doilea absolvent de marcă al şcolii, să susţină un rectal.  Acesta a absolvit în anul 2013, la clasa de canto muzică populară a expertulului Ana Strîmturean iar în cuvântul său a ţinut să-i mulţumească profesoarei sale, manifestându-şi bucuria de a se afla din nou pe scena pe care n-a mai evoluat de şase ani. “Eu am început să particip la evenimente artistice încă de pe băncile Şcolii de Arte, din 2012 şi de atunci fac în viaţă ceea ce-mi place mai mult, cânt – şi cred că acest lucru se simte”, a adăugat el. Apoi a interpretat, cu sensibilitate, trei melodii din zona natală, cea a comunei Dăbâca, judeţul Cluj: “Bate-te norocu’ viaţă”, “Până eşti copil pe vatră” şi “Lasă-mă dorule, lasă”. Spectacolul a continuat cu un nou moment coregrafic, de efect, al Ansamblului folcloric „Vatră de Dor”, cu o suită de dansuri din Câmpia Transilvaniei. A venit rândul  unui alt merituos absolvent, Ionuţ Candrea, care a absolvit şcoala în anul 2014, la clasa d-nei Ana Strîmturean. Acesta, originar din Vatra Dornei este membru al Ansamblului de Muzică Tradiţională “Icoane”, condus de prof. Ioan Bocşa şi lector Alina Stan, de la Academia Naţională de Muzică “Gh. Dima” din Cluj-Napoca, fiind totodată laureat al mai multor festivaluri naţionale de interpretare, precum “Doină, doină, cântec dulce” – Suceava, locul I, “Rapsodia Româna”, locul II, concurs organizat de Favorit TV şi Premiul de Popularitate la Festivalul “Strugurele de Aur”, Alba-Iulia. Emoţionat la culme de reîntâlnire, acesta a făcut următoarea confesiune: “Cred că niciodată n-am fost atât de emoţionat pe scena Şcolii de Arte, nici când mi-am susţinut examenul de absolvire. Iar când am păşit în şcoală eu eram din altă zonă etnofolclorică decât cea a Ardealului sau Maramureşului, cum erau colegii mei. Dar, mărturisesc, nu am fost deloc marginalizat  fiindcă aparţin zonei Dornelor, dimpotrivă, m-am simţit privilegiat”. Apoi, într-un dulce grai moldovenesc a interpretat piesele: “Roata, Roata la cârlig”, ”Eu cu gându-s la mândra” şi “Ciocăneşteanca”. Mai departe, spectacolul a fost pigmentat de o nouă evoluţie pe scenă a ansamblului de dansuri populare al Şcolii de Arte, cu un joc bărbătesc, “Haidăul” – jocul îngrijitorilor de vite şi cu “Socăcițele” – jocul fetelor din Șeredei.

Punctul culminant al spectacolului l-a constituit apariţia renumiţilor interpreţi  Valeria Codorean şi Traian Ilea, autorii hit-ului naţional “Puşca şi cureaua lată”. “Eu n-am terminat Şcoala de Arte dar am venit aici prin alianţă, fiindcă Valeria a absolvit-o. Am venit de nicăieri, am apărut de nicăieri – dar îmi place să cred că nu m-am dus către nicăieri. Şi-i mulţumesc pentru invitaţie d-lui dirijor Marius Moldovan, împreună cu care am participat la multe spectacole şi, de asemenea, doamnei Strîmturean. În unele cercuri sunt întrebat ce se întâmplă azi cu muzica populară. Eu o suţin: cred în iile noastre, cred în doinele noastre, cred în tinerii noştri – cum sunt cei de aici – chiar dacă am fost invadaţi între timp, în muzică, de ritmuri de prin Asia şi din alte părţi”, a mărturisit Traian Ilea. Iar soţia şi partenera sa de scenă a ţinut, la rândul ei, să mărturisească faptul că a început Şcoala de Arte Cluj în 1979, sub îndrumarea ilustrei profesoare Cristina-Maxim Jiman, absolvind-o în 1982. “Am avut multe de învăţat de la profesorii noştri şi le mulţumesc pentru tot ce-au făcut pentru mine. De asemenea, îi felicit pe cei de la Şcoala de Arte pentru tot ce înfăptuiesc, astăzi, aici” – a declarat Valeria Codorean-Ilea. Iar piesele cântate de către cei doi au electrizat pur şi simplu sala, purtându-i pe spectatori prin mai multe regiuni ale ţării şi abordând o mulţime de teme: de la dragostea între oameni până la ataşamentul pentru locul natal şi iubirea de patrie. Acestea, bine alese şi pregătite în mod gradual – pentru a le spori efectul – au fost următoarele: “În Ardeal şi Bucovina”, “De-aş avea aripi ca şoimii”, “Cât îi omu de fain şi tânăr”, “La toţi ni-i greu”, “Puşca şi cureaua lată”, “Asta-i horea Clujului” şi ”Roata moţilor”. Finalul spectacolului a aparţinut Ansamblului “Vatră de Dor”, cu o suită de dansuri din Dealurile Clujului, dând o notă suplimentară de profesionalism evenimentului, îndelung aplaudat de public.

După spectacolul artistic propriu-zis, a luat cuvântul managerul instituţiei, dl. Vasile Corpodean care a mărturisit că proiectul “Reîntâlniri” face legătura între generaţiile de elevi care s-au perindat de-a lungul anilor în şcoală – sărbătorind în acest an 65 de ani de  existenţă. Apoi a arătat că spectacolul în sine a reprezentat o părticică dintr-un examen important, certificarea DEKRA a Şcolii de Arte Cluj-Napoca, DEKRA  fiind o instituţie extrem de importantă pe plan mondial, care are rolul de a atesta faptul că sistemul de management respectă standardele internaţionale şi este supus îmbunătăţirii continue.  Iar reprezentantul DEKRA, Gheorghe Sraum, a păşit pe scenă şi a dat vestea cea bună tuturor, şi anume faptul că instituţia a întrunit sufragiile comisiei: “Vin de opt ani de zile aici, încă din vremea când această clădire era o ruină şi am văzut cu ochii mei cum creşte instituţia, cum devine o adevărată Fabrică de cultură – aşa cum este ea supranumită. S-a cerut să se verifice şi calitatea organizării spectacolelor iar în ziua precedentă acestui spectacol am văzut de asemenea modul în care a fost pregătit. Eu felicit conducerea instituţiei pentru performanţa realizată în ultimii opt ani, atât din punct de vedere al dezvoltării tehnice, al dezvoltării corpului profesoral cât şi a modului în care se desfăşoară activitatea în această şcoală”. La finalul evenimentului conducerea Şcolii Populare de Arte a oferit, tuturor celor implicaţi în realizarea Galei, diplome de participare şi exemplare din publicaţia “Making Of”, editată de biroul de presă al instituţiei.