|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

INAUGURAREA SECȚIEI ȚESUT-CUSUT DIN COMUNA CĂLĂȚELE, SATUL DEALU NEGRU

Joi, 14 noiembrie 2019, începând cu ora 17.00 la Căminul Cultural „Dealul Negru”, comuna Călăţele, va avea loc deschiderea oficială a secţiei externe ţesut-cusut a Şcolii de Arte Cluj, în localitatea Dealu-Negru, situată la poalele Munţilor Apuseni. „Aceasta va fi cea de-a treia secţie funcţională, la această oră, a Şcolii Populare de Arte Cluj-Napoca, alături de cele din Cluj-Napoca şi Dej. În anii anteriori am avut secţii externe la Rugăşeşti-Căşei, Răchiţele – Mărgău şi Bedeciu- Mănăstireni, din care au făcut parte zeci de cursante din zonele respective şi acum, prin nou înfiinţata secţie, sperăm să antrenăm şi energiile din această bogată zonă etnofolclorică. Vor începe cursul douăsprezece doamne şi domnişoare, de diferite vârste şi profesii, toate hotărâte să înveţe şi apoi să transmită la rândul lor acest meşteşug generaţiilor viitoare. Iar noi invităm pe toată lumea să participe joi, 14 noiembrie, la inaugurarea acestei secţii, care sperăm să întregistreze, ca dealtfel şi celelalte, rezultate de excepţie” – ne-a informat, înainte de deschidere, renumitul meşter popular Elvira Gavriş, coordonatorul cursului. La rândul său, dl. Vasile Corpodean, managerul Şcolii Populare de Arte Cluj-Napoca ne-a mărturisit următoarele: „Menţionez că anul 2019 a fost declarat la Şcoala de Arte Cluj „Anul Tradiţiilor”, astfel că foarte multe activităţi au fost dedicate acestui obiectiv, printre care şi deschiderea unor noi secţii de ţesut-cusut, aşa cum este cea de la Dealul Negru”.

Programul evenimentului conţine următoarele momente: Grup de tradiţii, compus din elevii Şcolii primare din Dealu Negru – coordonatori Mariana Trif, Ioana Giurgiu, Joc popular prezentat de grupul “Măgura Călăţele” – instructor Daniel Rusu, interpretează: Ioana Trif, Cezara Trif, Tudor Trif, acompaniamentul fiind asigurat de Taraful “Vatră de Dor” al Şcolii de Arte Cluj. Vor urma, în continuare, momente muzicale în interpretarea cursanţilor claselor de Canto muzică populară ale Şcolii de Arte Cluj: Teodora Anca, Cozma Bob, Lavinia Fodor, Irina Gligan, Alexandra Mariş, Elena Martin, Denisa Piticaş, Octavian Popa, Mădălina Sabou, Larisa Stoica. Coordonatori: Ana Strîmturean, Ioana Maria Candrea, Doru Sechei. Un moment din program va aparţine, de asemenea, Ansamblului de suflători al Şcolii de Arte Cluj, pregătit de expert Petrică Pleşca. Coordonarea întregului eveniment îi va aparţine d-nei Elvira Gavriş, iar prezentarea acestuia va fi făcută de Cosmin Mocean.