|  Revista ARTE |   ORAR   |  CASERIE ONLINE |
|   CONCURS - Posturi vacante   |   PARTENERI   | OLD SITE   | 

FESTIVALUL NAȚIONAL DE POEZIE “OCTAVIAN GOGA”, EDIȚIA A XXXV-A

Sâmbătă, 23.11.2019, începând cu orele 13.00, în incinta Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea, va avea loc cea de-a XXXV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”, dedicată omagierii “poetului pătimirii noastre”, militant activ pentru apărarea drepturilor românilor din Transilvania, eliberarea provinciilor româneşti de sub ocupaţie străină şi desăvârşirea unităţii statale.
Organizată, traditional, de către Muzeul Memorial “Octavian Goga” (instituție publică de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj) în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor – Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda” (Cluj-Napoca), manifestarea culturală din acest an va conține un program cultural-artistic realizat de către profesori și cursanți ai Școlii Populare de Arte “Tudor Jarda”, prieteni și colaboratori consacrați ai Muzeului Memorial “Octavian Goga”.
Atât participanții la Festival, cât și vizitatorii Instituției vor avea ocazia să admire expoziția temporară “Artă plastică contemporană în colecția O. Goga” din Clădirea “Castel”.

Dr. Eduard BOBOC,
Manager Interimar