DESCHIDEREA „ANULUI CÂNTULUI POPULAR LA ŞCOALA DE ARTE CLUJ”

Joi, 26 ianuarie, deschiderea „Anului cântului popular la Şcoala de Arte Cluj”, în colaborare cu Şcoala de Arte „Ion Românu”- Reşiţa

Şcoala Populară de Arte Cluj, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Cluj organizează, joi, 26 ianuarie 2017, în colaborare cu Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Ion Românu” din Reşiţa spectacolul muzical – coregrafic dedicat deschiderii „Anului cântului popular la Şcoala de Arte Cluj”, cum a fost proclamat anul 2017 de către conducerea instituţiei clujene de cultură. Spectacolul – inclus în ciclul de manifestări „Joia Artelor – stagiunea artistică a Şcolii de Arte Cluj” se va desfăşura începând cu ora 17.00  în Sala „Şantier” a şcolii şi va cuprinde un dialog al artelor – prin cântec şi joc popular – între cursanţii şi experţii celor două instituţii. Programul artistic al oaspeţilor reşiţeni va fi susţinut de următoarele ansambluri şi solişti vocali şi instrumentişti: Ansamblul Folcloric „Reşiţeana”, soliştii vocali Valentin Vădrariu, Elisabeta Bosioc – în coordonarea prof. Gabi Zaharia şi soliştii instrumentişti Radu Ionuţ – coordonator Moise Constantin şi Claudiu Sava –  coordonator Lazăr Cega.  De pregătirea membrilor ansamblului se ocupă următorii: Monica Olimpia Elena – instructor, Monica Niţu – coregraf şi Franţ Darian – corepetitor. De asemenea, în cadrul programului reprezentanţilor Şcolii de Arte „Ion Românu” va evolua şi Grupul instrumental „Strune Bănăţene”, coordonat de Ionel Bonţu, având în componenţa sa următorii instrumentişti: Zlata Luchici, Eduard Şera, Sebastian Gherliţă şi Iliuţă Străin. Contribuţia artistică a reşiţenilor va veni şi din partea Tarafului Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Ion Românu”, coordonat de Mihai Nichita, având în componenţa sa Ionel Bonţu, Eduard Şera, Sebastian Gherliţă, Zlata Luchici, Iliuţă Străin, Constantin Moise, Lăzărică Cega, Franţ Darian, Cristi Ianoşiga, Alin Grigoriu.

„Replica” artistică a partenerilor clujeni, Şcoala de Arte „Tudor Jarda” va veni prin Ansamblul Folcloric „Vatră de Dor” . În scenă vor urca soliştii vocali Simona Bădulescu, Denisa Şaban, Rareş Istici, Dana Secheli, Mădălina Maier, Sebastian Roman – coordonator Claudiu Ciotleuş; Arlesiana Agrijan, Bianca Moca, Florin Breje – coordonator Ana Strîmturean; Raluca Codori, Alexandra Vereş – coordonator Denisa Bonţe. Soliştii instrumentişti care vor asigura partea melodică a spectacolului clujenilor sunt Daniel Bogdan, Răzvan Adrian FrÎncu, Romică Lucian Mocan – coordonator Petrică Pleşca. Coordonatorul ansamblului este directorul adjunct al Şcolii de Arte Cluj, Marius Moldovan, iar instructorul coregraf este Viorel Dragomir iar conducerea muzicală îi aparţine lui Iancu Pop. Spectacolul va fi prezentat de actorul Petre Băcioiu. Intrarea este liberă!